Wiadomości

Ranking liceów w Polsce

Ranking liceów w Polsce

Z ogromną przyjemnością informujemy, że w tegorocznym ogólnopolskim rankingu liceów miesięcznika „Pespektywy” opublikowanym 11 stycznia 2024 r. zajęliśmy 5.  miejsce w województwie małopolskim (na 132 sklasyfikowane licea). W klasyfikacji ogólnopolskiej uplasowaliśmy się  na 56. miejscu, awansując z 126. miejsca w roku 2023, zaś w rankingu maturalnym zajęliśmy 49. miejsce. Cieszymy się z tego, gdyż jest to bez wątpienia wielki sukces naszych ubiegłorocznych Absolwentów. Gratulujemy im oraz dziękujemy całemu Gronu Pedagogicznemu za solidną pracę!

Kasztanowi

Kasztanowi

Kwitnienie kasztanowców jakoś dziwnie mocno opiera się szalejącym, z roku na rok coraz bardziej męczącym i niepokojącym zmianom klimatycznym – co by się nie działo, te drzewa zawsze okrywają się charakterystycznymi stożkowatymi kwiatostanami pod koniec kwietnia: oczywiście po to, by przypomnieć, że tuż za pasem matura… 


Zaproszenie

Zaproszenie

To się prawie nigdy nie udaje – poprawianie dobrego na lepsze… A ponieważ konwencja naszego dnia otwartego z ostatnich dwóch lat (robimy coś bez napuszenia, krygowania się, bez fajerwerków, bez inscenizowania nieprzekonującego reklamowego teatru: po prostu przychodzimy, jesteśmy i rozmawiamy z każdym, kto ma życzenie rozmawiać) sprawdziła się znakomicie, postanowiliśmy zaryzykować i raz jeszcze wejść do tej samej rzeki. Czy się udało? 

Dawanie

Dawanie

Dwa najważniejsze chrześcijańskie święta – Boże Narodzenie i Wielkanoc – nieodzownie związane są z rytuałami dzielenia: Słowem Bożym, radością z celebrowania zbawczych tajemnic, symbolami odświętnej wspólnoty stołu (opłatkiem/jajkiem)… czasem – prezentami, zawsze – samymi sobą. I w imię tej pięknej idei dzielenia (tak głęboko zakorzenionej w sięgającej czasów pierwszych, starożytnych jeszcze komun chrześcijańskich tradycji agapy) w Liceum corocznie organizowane są spotkania – bożonarodzeniowe i wielkanocne – dla osób starszych i samotnych. 


Literacki escape room w bibliotece LOZP

Literacki escape room w bibliotece LOZP

Zorganizowany w naszej szkole w minioną sobotę dzień otwarty przywitał odwiedzających gości różnymi atrakcjami. W niezwykle kreatywny sposób postanowiono zaprezentować pomieszczenia szkolnej biblioteki. Współpracując z klasą 1d – klasą humanistyczno-architektoniczną – bibliotekarze stworzyli w bibliotece LOZP grę sprawnościowo-logiczną osadzoną w realiach chyba najchętniej czytanej powieści fantasy J. R. R. Tolkiena, zatytułowanej Hobbit, czyli tam i z powrotem. Ośmielamy się zdradzić kilka tajemnic tego skomplikowanego przedsięwzięcia publikując fragmenty autorskiego scenariusza projektu oraz krótką fotorelacje. Oto i one:


Zaproszenie do udziału w Konkursie Twórczości Artystycznej im. Weroniki Pihut!

Zaproszenie do udziału w Konkursie Twórczości Artystycznej im. Weroniki Pihut!

Szkoła ogłasza z radością kolejną edycję Konkursu Twórczości Artystycznej im. Weroniki Pihut! Jest to wyjątkowa okazja dla klas pierwszych, drugich i trzecich, aby zaprezentować swoje talenty i umiejętności w różnorodnych dziedzinach sztuki.

Zaproszenie na dzień otwarty

Zaproszenie na dzień otwarty

W sobotę 20 kwietnia 2024 od godziny 9.00 do 14.00 będziemy czekali na Państwa wizytę. Zachęcamy do spotkań i rozmów w salach  lekcyjnych.


5. miejsce Antoniego!

5. miejsce Antoniego!

Z radością informujemy, że Antoni Zakrzewski - uczeń klasy 2a - zajął V miejsce w IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Liturgicznej w roku szkolnym 2023/2024 w kategorii uczniów szkół ponadpodstawowych. Serdecznie gratulujemy!

Fizyczne i matematyczne diamenty

Fizyczne i matematyczne diamenty

Bartosz Stańczyk i Julian Twardy - uczniowie klasy 4B - uzyskali tytuł finalisty XVII Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki w roku akademickim 2023/24. Natomiast Szymon Pietruszka - także z klasy 4B  - uzyskał tytuł finalisty XVII Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z fizyki. Serdecznie gratulujemy zarówno wybitnym uczniom, jak i ich opiekunom naukowym: pani prof. Katarzynie Piórek i panu prof. Wiesławowi Mroszczykowi.

Przeciwko niepamięci

Przeciwko niepamięci

Katyń. Słowo, które dziś coraz mocniej staje się po prostu jeszcze jednym hasłem z podręcznika historii, czymś, o czym trzeba umieć coś napisać na sprawdzianie z II wojny światowej. I może trudno się o to zżymać – taka już jest smutna logika dziejów, że wszystko w nich z wolna okrywa się kurzem, kostnieje w oczywistości i banały. 

Konkurs Wiedzy o Anglii - kolejna edycja:)

Konkurs Wiedzy o Anglii - kolejna edycja:)

W czwartek 4.04.24, odbył się finał Konkursu Wiedzy o Anglii im. prof. Krystyny Płachty. W tegorocznej edycji konkursu pytania z literatury, historii i historii sztuki dotyczyły okresu panowania dynastii Hanowerskiej (1714-1837). Po pierwszym etapie, do finału weszło 6 najlepszych drużyn klasowych. W ostatecznych zmaganiach zwyciężyła reprezentacja klasy 3D w składzie: Gabriela Walencik, Bartosz Kula, Damian Ciężadło (42 pkt), przed 2A (33 pkt) i 1D (29 pkt). Wszystkim finalistom gratulujemy! 

30 lat minęło... wymiana z Niemcami

30 lat minęło... wymiana z Niemcami

W dniach od 16 do 23 marca odbyła się wymiana z uczniami (właściwie 17 uczennicami) z Niemiec. Gościliśmy u siebie w domach uczestniczki wymiany, aby mogły one lepiej poznać polską kulturę i zwyczaje. Należy podkreślić, że wymiana ze szkołą w Gilching pod Monachium trwa od 30 lat, niezmiennie pod opieką pani Almy Rzoncy-Biel!