Kronika szkolna

12.05.2020

Dlaczego warto uczyć się w naszej szkole? Na to pytanie odpowiadają uczniowie, absolwenci, nauczyciele i duszpasterze. Zobacz sam.

WIRTUALNY DZIEŃ OTWARTY (film)

03.05.2020

No dobrze, ale co ja mam  robić po maturze?

Każdy licealista, nie tylko maturzysta, prędzej czy później stanie przed takim dylematem. I chociaż nikt na to pytanie nie może odpowiedzieć za drugiego, to jednak coś możemy. Możemy np. towarzyszyć drugiemu, podpowiadać mu, dawać świadectwo jak to było w naszym życiu i modlić się o światło Ducha Świętego, by dobrze rozpoznał znaki, mądrze wybierał i był szczęśliwy.   

Coś takiego spróbowali zrobić katecheci naszego liceum dla swoich uczniów.

Z okazji  rozpoczętego 3 maja Tygodnia Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne ojcowie Tomek i Przemek przygotowali niecodzienną katechezę na ten temat. Niecodzienną, bo z lasu,  w drodze na szczyt. Zobaczcie klikając link: https://www.youtube.com/watch?v=kc-WduPVvDY&t=41s

03.05.2020

Już po raz ósmy rusza Duchowa Adopcja Maturzysty! To akcja skierowana do przyszłych absolwentów szkół średnich, którzy w czerwcu zmierzą się z egzaminami dojrzałości. Rozpoczniemy ją 3 maja. Każdego dnia nasza rodzina pijarska będzie modliła się Koronką do Miłosierdzia Bożego. 

Na stronie maturzysci.pijarzy.pl znajdziemy formularz zgłoszeniowy dla maturzystów, którzy zgłaszają się do modlitewnej "adopcji". Po wysłaniu formularza każdy otrzyma wiadomość zwrotną. 

W modlitewną sztafetę włączają się ojcowie pijarzy, bracia, klerycy, nowicjusze. Do modlitwy może dołączyć też każdy z nas, a szczególnie rodzice, przyjaciele, znajomi, którzy pragną wesprzeć w tych dniach wszystkich zdających matury. 

W dniu rozpoczęcia matur zostanie odprawiona Msza Święta w intencji wszystkich tegorocznych maturzystów. 

Zachęcamy, aby śledzić fanpage Młodzieży Pijarskiej, na którym będziemy szczegółowo informować o przebiegu Duchowej Adopcji Maturzysty.

30.04.2020

Już drugi miesiąc pozostajemy w swoich domach. Epidemia zabrała nam możliwość spotkań, także tych w murach szkoły. Zaczęliśmy tęsknić za sobą i za zwykłym trybem uczęszczania na lekcje. Ale nie poddajemy się! Codziennie zasiadamy przed monitorem i odbywamy zajęcia. Wymaga to od nas ogromnej samodyscypliny i dojrzałości. Zoom czy classroom pozwalają nam połączyć się i pobierać wiedzę, omawiać ważne zagadnienia, a nawet pisać sprawdziany!

Maturzyści zostali sklasyfikowani, nawet mogli udać się na duchową pielgrzymkę. W niedzielę będziemy mogli spotkać się na kolejnej Mszy Świętej on-line. Możemy chyba powiedzieć, że jako Szkoła dajemy radę! 

Docierają do nas głosy uczniów i rodziców zadowolonych z faktu, że większość lekcji odbywa się online w czasie realnym, że uczniowie mają możliwość spotkać się i porozmawiać na żywo z nauczycielami i rówieśnikami. 

Stan epidemii generuje sporo trudności, ale nam pokazuje bardzo cenną prawdę- oddzieleni ekranami komputerów, mieszkający od siebie w odległości często kilkudziesięciu kilometrów, chodzący w maseczkach i rękawiczkach... jesteśmy nadal wspólnotą! 

Czekamy na dzień, kiedy będziemy mogli uścisnąć sobie dłoń i ucieszyć się tym, że jako społeczność szkolna przetrwaliśmy ten trudny czas!

Do zobaczenia!

[na zdjęciu: klasa 3d w ostatnim dniu uczęszczania do LOZP]

24.04.2020

Kochani Uczniowie kończący szkołę,
dziś 24 kwietnia 2020 r. jest dniem, w którym kończy się pewien etap Waszego życia. Jako dyrektor szkoły chciałbym Wam pogratulować i zapewnić o mojej pamięci i modlitwie za Was.

Liczę na to, że uda nam się zorganizować w dogodnym czasie uroczystość zakończenia naszej pracy i wręczenia Wam świadectw.

Jednak dziś przyjmijcie serdeczne życzenia: niech dobry Pan Bóg nieustannie Was prowadzi, podejmujcie w życiu dobre i mądre decyzje, abyście zawsze z troską patrzyli na tych, wśród których żyjecie. Niech na świecie będzie więcej dobra, pokoju i miłości właśnie dzięki Wam!

o. Sławomir Dziadkiewicz - dyrektor szkoły

23.04.2020

Nie może być inaczej. Tuż przed ukończeniem szkoły maturzyści pielgrzymują do Matki Bożej Kalwaryjskiej, by zawierzyć Jej maturę i swoje życiowe decyzje. Nie wirtualnie, ale duchowo.

W programie:

10:00 Droga Krzyżowa na tzw. Dróżkach

11:30 Spotkanie z duszpasterzami – transmisja online

12:00 Masz św.

Zawierzenie uczniów przed obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej i prośba o Dary Ducha Świętego.

Dołącz do nas na Fb: https://www.facebook.com/events/227133958380687/

 

 

 

17.04.2020

Z radością informujemy, że Paweł Jusięga i Stanisław Mościcki z klasy 3c uzyskali tytuł finalisty Ogólnopolskiej Olimiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki, Mikołaj Bułka z klasy 3c uzyklał tytułfinalisty Ogólnopolskiej Olimiady o Diamentowy Indeks AGH z fizyki, a Karolina Kosińska z klasy 2c uzyskała ten sam tytuł w kategorii  informatyka. Zdolnym uczniom i ich opiekunom w olimpijskich zmaganiach  serdecznie gratulujemy sukcesów!

07.04.2020

Kalendarz podpowiada: 8 kwietnia  - Refleksja przed Triduum Paschalnym. W ramach życzeń i naszej serdecznej pamięci o Was wszystkich  - Uczniach, Rodzicach, Nauczycielach, Pracownikach szkoły, Absolwentach i Sympatykach -  przyjmijcie małe przesłanie jakie zrodziło się w naszych sercach na to szczególne pod każdym względem Święte Triduum Paschalne.

Podobno „samotność to chwila, w której Bóg odesłał wszystkich, aby pobyć tylko z tobą”.

Spotkamy Go tam, gdzie jesteśmy.  Bo On żyje.  I ma pomysł na nasze szczęście.

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pana Jezusa.

Dyrekcja i Duszpasterze.

https://www.youtube.com/watch?v=ZMDupJ_krYo&feature=youtu.be&fbclid=IwAR...

03.04.2020

Z ogromną radością informujemy, że Mikołaj Bułka - uczeń klasy 3c - jest finalistą 69. Olimpiady Fizycznej. Serdecznie gratulujemy sukcesu Mikołajowi i Jego przewodniczce po niezwykłym świecie fizyki - pani profesor Jadwidze Bendo. Mikołaj został także finalistą 46. Olimpiady Wiedzy Technicznej w grupie elektryczno-elektronicznej. Chapeau bas! Wydawać by się mogło, że jest to olimpiada, w której najwięcej do powiedzenia mają uczniowie techników... Tym bardziej cieszymy się z Jego sukcesu!

16.03.2020

Teraz wszystko jest "e". E - nauczanie, e - podręczniki, e - szkoła. Dlaczego więc nie mogą być e - rekolekcje? No właśnie. Pan Bóg przygotował nam czas łaski i dlaczego miałby go odwoływać? Już od środy, 18 marca dla wszystkich uczniów Liceum ruszają e - rekolekcje i potrwają do 20 marca. Zapraszamy serdecznie do przeżycia tych ćwiczeń duchowych w swoich domach.

Poniżej link do filmiku zapraszającego.

https://drive.google.com/open?id=1I_V9UZfked3CpZ9f5CckChihqFCG0QHx

14.03.2020

Siedzimy w domu, ludzie chorują, więcej dumamy nad życiem... Dziwny ten
Wielki Post, dlatego zapraszamy, dołącz do nas, do wspólnej, krótkiej
modlitwy. Pomóż sobie i swoim bliskim modlitwą.
Codzienny dziesiątek różańca i małe wprowadzenie do modlitwy. Nie możemy się spotkać, więc zróbmy to online. Każdego dnia chętni poprowadzą modlitwę live.
Zaczynamy o 21.00 a w komentarzach czekamy na Wasze intencje modlitwy.

Odwiedż nas na Facebooku: https://www.facebook.com/events/876489672812929/

12.03.2020

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!

W związku z zawieszeniem zajęć szkolnych na okres 12-25.03 przekazujemy kilka ważnych informacji. Prosimy o rozpowszechnienie ich wśród społeczności rodziców i uczniów naszej Szkoły.

 

11.03.2020

W dniu 11 marca, w Kluszkowcach pod Turbaczem, odbyła się "rzutem na taśmę" Małopolska Licealiada w narciarstwie alpejskim.

Aleksandra Peszat z kl. 1ap zajęła V miejsce, a w punktacji zespołowej reprezentacja Miasta Kraków zdobyła Mistrzostwo Małopolski, pokonując zawodniczki z Zakopanego, Nowego Targu i Nowego Sącza. 

Serdeczne gratulacje dla Oli i innych narciarek z Krakowa.

Alma Biel

10.03.2020

Z radością informujemy, że w ogólnopolskim konkursie "Jan Paweł II - papież wolności" nasi uczniowie zdobyli najwyższe miejsca.  

Zwyciężyła Paulina Waśko z klasy 2d, natomiast Maja Sendrowicz z 1bp i Mikołaj Pokrzepa z kl. 1ap uplasowali się ex aequo na drugim miejscu. 

Serdecznie gratulujemy zdobytej wiedzy i sukcesu!

09.03.2020

Z radością informujemy, że Karolina Kosińska - uczennica klasy 2c zakwalifikowała się do trzeciego etapu Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z informatyki. Gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!

02.03.2020

Michał Krenich z klasy 3c został laureatem III stopnia Olimpiady Matematycznej o Złoty Indeks Politechniki. Wspaniała wiadomość! Gratulujemy zarówno Michałowi, jak i Jego opiekunowi naukowemu - pani prof. Katarzynie Piórek!
Paweł Jusięga i Stanisław Mościcki z klasy 3c przeszli do finału Ogólnopolskiej Olimpiady Matematycznej o Diamentowy Indeks AGH. Panowie, nieustająco trzymamy za Was kciuki!

02.03.2020

Do finału Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z fizyki awansował  Mikołaj Bułka z klasy 3c. Gratulujemy zarówno Mikołajowi, jak i opiekunom naukowym: pani prof. Jadwidze Bendo oraz dr.inż. Pawłowi Janowskiemu i mgr. inż. Piotrowi Mazurowi. Trzymamy kciuki! Mikołaj, finał należy do Ciebie!

28.02.2020 - 29.02.2020

W Łowiczu odbyło się pierwsze Pijarskie Spotkanie Edukacyjne, które zgromadziło 60 nauczycieli z pijarskich szkół naszej Prowincji z Bolesławca, Elbląga, Katowic, Poznania, Krakowa, Warszawy oraz szkół sióstr pijarek z Krakowa i Rzeszowa. Warsztaty były prowadzone w czterech blokach tematycznych: edukacja wczesnoszkolna, język polski, język angielski oraz matematyka.

27.02.2020

W czwartek 27 lutego w tak bardzo szacownych wnętrzach auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbył się drugi, okręgowy etap XXII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego, do którego starannie wyselekcjonowano najlepszych szkolnych mówców z całej Małopolski. Naszą Szkołę reprezentował Krzysztof Machaczka, uczeń klasy 1DP.

 

25.02.2020

Lutowy Dzień Kalasantyński zaznaczyliśmy w szkole dwoma wydarzeniami. Pierwszym była modlitwa na holu w oparciu o historię walki 5 - letniego Józia Kalasancjusza z szatanem na drzewie oliwkowym. Wielka roślina stojąca na scenie przez czas Wielkiego Postu ma przypominać wszystkim o walce duchowej, jaka toczy się o nasze zbawienie. Na koniec tej części o. Dyrektor ogłoosił listę uczniów, którzy otrzymali stypendium naukowe.

Dzień zakończył się piękną modlitwą młodzieży zebranej wokół Jezusa Eucharystycznego. Przestrzenią spotkania był ewangeliczny opis powołania Lewiego.

[Jezus] przechodząc, ujrzał Lewiego, syna Alfeusza, siedzącego w komorze celnej, i rzekł do niego: «Pójdź za Mną!». On wstał i poszedł za Nim. (Mk 2,14)

Co to musiał być za wzrok, że człowiek pod jego wpływem zostawia wszystko i idzie za kimś, kogo w gruncie rzeczy nie zna?

Obecni na czuwaniu próbowaliśmy się poddać temu wzrokowi Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie.

Nie było fajerwerków, jedynie Jezus patrzył na nas tego wieczoru, a my patrzyliśmy na Niego. Modlitwa w ciszy, wspólne uwielbienie śpiewem i Spowiedź dobrze robi na oczy. Po Adoracji nie zabrakło ostatkowej agapy. Spotkanie zakończyło się rozmowami w małych grupach na temat patrzenia – jak patrzymy na siebie i innych, jak inni patrzą na nas i jak patrzy na nas Bóg. Dziękując sobie nawzajem czekamy na kolejne Spotkanie.

Strony