Mechanika kwantowa w 3D

25.05.2018

W piątek 25 maja w naszej szkole, w ramach patronatu UJ, którym objęte są klasy o profilu biologiczno-chemicznym,  zostały zorganizowane warsztaty chemiczne dla uczniów klas drugich.  Zajęcia pt. ”A modular modeling kit for drawing chemical molecules using hand-held 3D printing technology” przeprowadzili: dr Paweł Bernard z Wydziału Chemii UJ oraz dr James Mendez z Indiana University. Jak wskazuje tytuł, warsztaty były prowadzone głównie w języku angielskim.

W tym dniu byliśmy bardzo podekscytowani. Spodziewaliśmy się pokazu doświadczeń chemicznych, tymczasem to, co zastaliśmy w piątek w sali 306, wprawiło nas w ogromne zdumienie. Okazało się, że warsztaty dotyczyły zagadnień z mechaniki kwantowej. Bez wątpienia jest to jeden z najtrudniejszych działów chemii, z jakimi licealiści muszą się zmierzyć. Tym razem jednak zajęcia nie ograniczały się tylko do suchej teorii. Na każdej ławce znajdował się… pisak do rysowania w 3D! Dla wielu z nas był to pierwszy kontakt z takim sprzętem. Ostrożnie i zachowując wszelkie zasady BHP zaczęliśmy tworzyć modele związków chemicznych w trójwymiarze. Posłużyły nam do tego klocki reprezentujące różne hybrydyzacje. Równocześnie w arkuszach zapisywaliśmy te związki za pomocą wzorów sumarycznych i elektronowych. Możliwość zestawienia teorii z praktyką było dla nas wszystkich niesamowitym doświadczeniem. Prowadzący byli bardzo pomocni i chętnie odpowiadali na nasze pytania. 
Warsztaty trwały aż 3 lekcje, ale w ich trakcie żaden uczeń się nie nudził. Niewątpliwie pomogły nam w zrozumieniu zasad mechaniki kwantowej i wszyscy będziemy je miło wspominać.
Magdalena Lenarska 2e