Projekt Teatr

09.10.2018

9 października 2018 r. delegacja naszej szkoły pod opieką p. Anny Hawleny - Drożdżak brała udział w odsłonięciu nowej kurtyny według projektu Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Stanisław Wyspiański zawsze był ściśle związany z działalnością Teatru. To tutaj przed laty wystawił on swoje znakomite dramaty: Wyzwolenie, Warszawiankę, Bolesława Śmiałego i Wesele. Znalezienie w archiwach Collegium Maius oryginalnego szkicu kurtyny stało się podstawą do zrealizowania tego projektu. Dzięki staraniom  dyrektora Teatru - Krzysztofa Głuchowskiego i pomocy finansowej Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego udało się z sukcesem ukończyć przedsięwzięcie.

Wykonaniem zajęli się: malarz Tadeusz Bystrzak, znany  z wykonania kopii obrazu "Pochodnie Nerona" oraz zespół absolwentów Akademii Sztuk Pięknych: Alicja Wójcik, Marta Wojtuszek i Stanisław Juszczak .

Odsłonięciu kurtyny towarzyszył występ wokalny z akompaniamentem skrzypcowym. Na deskach teatru aż roiło się od artystów i sławnych osób ze świata kultury. Wydarzenie zwieńczone było licznymi zdjęciami i wywiadami. Jak widać i my mieliśmy okazję zapoznać się bezpośrednio z płótnem i utrwalić na zdjęciu wspomnienie z tego wyjątkowego dnia.

Zuzanna Chwała 2f

Wiktoria Bystrowska 2f

mimg_1337.jpg

mimg_13361.jpg