Sąd nad Makbetem

08.06.2018

8 czerwca 2018 klasa 1d wraz ze swoją wychowawczynią i polonistką, p. Karoliną Knapik-Bieniek udała się do Okręgowego Sądu w Krakowie, aby dokonać osądu jednego z największych literackich zbrodniarzy - Makbeta.


Każdy z nas miał przydzieloną rolę, którą odgrywał podczas inscenizacji  rozprawy sądowej Makbeta. Przed nią odbyła się krótka, ale bardzo treściwa prelekcja dotycząca funkcjonowania  sądu, którą przygotowali dla nas sędziowie Sądu Okręgowego, a prywatnie rodzice naszych kolegów z klasy. 

W czasie pozorowanej rozprawy panią sędzią była Aleksandra Dziadzio, prokuratorem Bartłomiej Książek, obrońcą Makbeta- Magdalena Wcisło, samym Makbetem- Martyna Malinowska. Pozostali uczniowie wcielili się w role świadków.  Na realistyczność przedstawienia wpłynęły profesjonalne sądowe stroje, użyczone nam na czas rozprawy. Każdy z uczestników zeznawał to, co widział, to co wie i co uważał za słuszne. Nasz cel był jeden: pogrążyć oskarżonego. Musieliśmy przygotować odpowiednie fragmenty, przewidzieć zeznania innych świadków i samego oskarżonego, aby móc zeznawać zgodnie z prawdą i doprowadzić do skazania Makbeta.  Pojawiła się niepoczytalna Lady Makbet, niepozorna czarownica, zdruzgotana śmiercią syna Lady Macduff, spokojny Odźwierny, czy w końcu gubiący się w zeznaniach Makbet. Każda z postaci wniosła własną interpretację granej przez siebie postaci i powstała z tego arcyciekawa, nowatorska wersja zdarzeń opartych na dramacie Szekspira. Całość, oprócz wspaniałego doświadczenia polonistycznego, była dla nas świetną zabawą i niezwykłą lekcją.