Sezon na gości otwarty

29.11.2017

Ambicją naszego koła olimpijskiego z języka polskiego jest nie tylko ekscytujące dyskutowanie o literaturze, nie tylko (o ile się da) próbowanie sił w zawodach olimpiady polonistycznej, ale też spotkania z tymi, którzy literaturę tworzą.

Do tej pory gościliśmy przede wszystkim pisarzy (zajmujących się też czasem wydawaniem książek i pism, krytyką literacką i animowaniem życia literackiego) – Radosława Wiśniewskiego, Dawida Mateusza i Szymona Słomczyńskiego. Tym razem do licealnej biblioteki, miejsca cotygodniowych konwentykli koła, zawitał Lynn Suh – od siedmiu lat mieszkający w Polsce Amerykanin, zajmujący się tłumaczeniem i promowaniem wśród amerykańskojęzycznych czytelników najnowszej polskiej poezji, redaktor czasopisma literackiego „Widma” i organizator cyklicznych spotkań z pisarzami w krakowskiej księgarni Massolit. Spotkanie przekształciło się w profesjonalne seminarium translatorskie, a konieczność – zdroworozsądkowa, związana z brutalnymi ograniczeniami czasowymi – przerwania go w najciekawszym momencie spowodowała, że od razu umówiliśmy się z gościem na kontynuację dyskusji i warsztatów.

Dodać trzeba, że Lynn Suh drogę do nas zna doskonale: wszak kilka lat temu pracował w naszym Liceum jako native speaker...