Kronika szkolna

14.01.2020

Z radością iformujemy o kolejnym sukcesie Mikołaja Bułki z klasy 3c. Nasz zdolny uczeń awansował do drugiego etapu 71. Olipmiady Matematycznej.

Gratulujemy i liczymy (!) na dalsze sukcesy.

 

14.01.2020


Igor Pryga uczeń - uczeń klasy 3E - został laureatem pierwszego miejsca w  plebiscycie na Sportowca Małopolski 2019 roku organizowanym przez Gazetę Krakowską. Rywalizował z takimi osobowościami jak Rafał Sonik czy Dariusz Popiela.

 

09.01.2020

Do II etapu Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH w kategorii matematyka zakwalifikowały się następujące osoby:
z klasy 2c:
Szymon Badowski, Paweł Kica, Kacper Garus, Kamil Kmita,  Jan Pieniążek, Jan Stopyra, Mateusz Warzecha, Jan Zakrzewski

z klasy 2d:
Tomasz Godawski

z klasy 3c :
Paulina Zięba, Łukasz Niemczyk, Jan Fiszer, Stanisław Mościcki, Michał Krenich, Klaudia Stec, Mikołaj Bułka, Michał Wójcik, Ewa Nawrocka, Paweł Jusięga.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w drodze po indeksy!

09.01.2020

 8 stycznia 2020 zmarła  Ś.P. Monika Wąs, polonistka pracująca przed kilkunastoma laty w naszej szkole. Była absolwentką  filologii polskiej i teatrologii  UJ. Współpracowała z „Rzeczpospolitą”, „Dziennikiem Polskim” i „Przekrojem”. W ostatnich latach wydała biografie:  Dymny. Życie z diabłami i aniołami  oraz  Skrzynecki. Demiurg i wizjoner.

07.01.2020

"Proszę o chwilę atencji", "Pytanie" i "Hordy chorych" - to wiersze Małgorzaty Podleckiej (uczennicy klasy 2e), które zwróciły uwagę jury i sprawiły, że otrzymała wyróżnienie w XXIV Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży "Kacze Pióro". Serdecznie gratulujemy sukcesu!

07.01.2020

Do drugiego etapu Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z fizyki awansowali aż czterej uczniowie naszej Szkoły. W tym zacnym gronie zneleźli się: Jakub Baran 2c, Mikołaj Bułka, Stanisław Mościcki i Michał Broda z 3c. Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!

20.12.2019

W sformułowaniu „życzyć komuś czegoś” zawiera się ten sam źródłosłów co w słowie „pożyczać” albo „użyczać” – czyli dawać coś, co się ma, a czego ten drugi bardzo potrzebuje. Stąd też tak ważne pojęcie „życzliwości”. A zatem „składając życzenia”, „użyczamy” drugiemu najcenniejszego daru – swojej „życzliwości”.

20.12.2019

Z radością informujemy, że  do zawodów okręgowych Olimpiady Fizycznej zakwalifikowali się Mikołaj Bułka z klasy  3c i Jakub Baran z klasy 2c.

Gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki za dalsze powodzenie!

13.12.2019

Zapraszamy na czuwanie.

11.12.2019

           W ostatnią środę odbyło się w Liceum Spotkanie Wigilijne dla Starszych i Samotnych, w którym uczestniczyło osiemdziesiąt zaproszonych gości. Spotkanie przygotowane zostało przez uczniów, absolwentów i nauczycieli Szkoły Podstawowej i Liceum Zakonu Pijarów oraz Fundację Oświatową im. ks. Stanisława Konarskiego.

10.12.2019

 Zachęceni przez organizatorów i nieocenionych nauczycieli historii sztuki w naszej Szkole 10 grudnia uczniowie podjęli wezwanie i wystartowali w 44. Olimpiadzie Artystycznej. Eliminacje szkolne obejmowały pisanie testu a następnie opis dzieła sztuki. Mamy nadzieję, że efektem będą również dzieła rąk uczniowskich - zasługujące na awans do kolejnego etapu. Trzymamy kciuki!

10.12.2019

We wtorek 10 grudnia odbyła się w naszej szkole kolejna akcja krwiodawstwa. Krew mogła oddać każda dorosła osoba.Tegoroczni maturzyści stanęli na wysokości zadania i pobili rekord ilości oddanej w naszej Szkole krwi. W grudniowej Wampiriadzie krew oddało 25 uczniów. Koordynatorzy z Hutniczego Klubu Krwiodawców powiedzieli wprost: W tej szkole jest wspaniała młodzież !!!  

10.12.2019

Miło nam poinformować, że do etapu okręgowego Olimpiady Znajomości Afryki zakwalifikowały się dwie uczennice naszej Szkoły: Gabriela Zębala (3d) i Zuzanna Wszołek (3f).

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

09.12.2019

Tegoroczna edycja akcji Paczka od św. Mikołaja organizowana przez Fundację Oświatową im. ks. Stanisława Konarskiego dobiegła końca. Dzięki wsparciu uczniów i nauczycieli z Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów w Krakowie udało Nam się przygotować 45 paczek dla podopiecznych Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci i ich rodzeństwa. Każda z nich była wyjątkowa bo zawierała to o czym marzą dzieci i to czego potrzebują - od zabawek, maskotek, książek, poprzez maty do ćwiczeń, słoiczki z jedzeniem, ubranka, aż po pieluchy i chusteczki nawilżone.


08.12.2019 roku w Kampusie Wielickim odbyło się spotkanie Mikołajkowe dla podopiecznych Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci, w którym uczestniczyła również przedstawicielka Fundacji - Pani Beata Nosek. W trakcie tego wydarzenia nastąpiło przekazanie prezentów przez św. Mikołaja i jego pomocników. Widać było ogromną radość dzieci -  czasem na twarzach, czasem w ich gestach, a także wielkie szczęście rodziców.

Prezenty dla tych podopiecznych MHD, którzy nie mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu zostaną lub zostały przekazane przez pielęgniarki i rehabilitantów hospicjum.

Dziękujemy bardzo wszystkich darczyńcom, za przekazane prezenty oraz otwarte serca.

08.12.2019

8 grudnia wybraliśmy się na spacer po Kazimierzu – dzielnicy Krakowa, która skrywa niejedną tajemniczą historię. Miejscem zbiórki był kazimierski koniec dobrze wszystkim znanej kładki o. Bernatka, rozciągającej się nad dawną granicą austriacką.

06.12.2019

Przedstawiamy ostatnie sukcesy naszych uczniów w dziedzinie historii i wiedzy o społeczeństwie:

- Michał Kogut 2a i Antoni Palasz 2a awansowali do Okręgowej Olimpiady Historycznej
- Filip Szwejkowski 2b i Franciszek Hausner 3b awansowali do Okręgowej Olimpiady Wiedzy o Prawie
- Filip Szwejkowski 2b i Tadeusz Kiszka 2a awansowali do Okręgowej Olimpiady Wiedzy o Solidarności
- Andrzej Zalejski 1bp awansował do Okręgowej Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

Gratulujemy i życzymy sukcesów na dalszych etapach olimpijskich!

02.12.2019

Grupa 12 animatorów uczestniczyła w drugiej części (duchowej) Kursu Animatora Pijarskiego w Warszawie w dniach 29.11-1.12.2019 r., który zgromadził siedemdziesiąt młodych ludzi z całej Polski. Wśród prowadzących było dwoje naszych maturzystów. Duchowy KAP to przede wszystkim doświadczenie żywego Boga w Słowie, w modlitwie oraz we wspólnocie. Pomocą do przeżywania głoszonych treści były liczne dynamiki ilustujące sprawy ducha. Uczestnicy mieli również okazję do odwiedzenia Kopca Powstania Warszawskiego usypanego z gruzów zniszczonej stolicy.

27.11.2019

We środę 27 listopada upłynęły dokładnie czterysta dwadzieścia dwa lata od jednego z najważniejszych momentów w historii Europy – tego właśnie dnia, w roku 1597, nikomu bliżej nieznany, choć niewątpliwie charyzmatyczny ksiądz z aragońskiego Peralta del Sal, José de Calasanz, otwiera na rzymskim Zatybrzu, w zakrystii kościoła św. Doroty, dwie pierwsze klasy swej pierwszej bezpłatnej szkoły. Wiedza – ta tak naprawdę jedyna licząca się, dająca prestiż i zapewniająca społeczny awans doczesna wartość wspólna – przestaje być dobrem luksusowym, dostępnym bardzo nielicznym.

24.11.2019

Ernst Kantorowicz w słynnym eseju „Dwa ciała króla” analizuje największą osobliwość średniowiecznej instytucji monarchii. Król – wywodzi znakomity historyk – jest w zasadzie nieśmiertelny; choć umiera jako biologiczny człowiek, to ma jeszcze jedno ciało, majestatyczne i widmowe jednocześnie: niezniszczalną ideę królestwa odradzającego się w każdym następcy, gwarantującą ciągłość państwa.

24.11.2019

Kolejne czuwanie, które odbyło się w niedzielę 24 listopada poprowadził o. Tomasz Abramowicz. Tym razem było o naszych pragnieniach, z którymi poszliśmy na Adorację Pana Jezusa, a po niej agapa, naturalnie nie mogło się obyć bez czegoś do picia - herbaty i kakao. Następnie młodzież spotkała się w małych grupach na dzieleniu się wiarą.

Strony