Kronika szkolna

22.10.2019

Z radością informujemy, że do etapu wojewódzkiego VII Dyktanda Niepodległościowego zakwalifikowały się trzy uczennice naszej Szkoły. W tym zacnym gronie znalazły się Marta Szymanek i Paulina Zięba - uczennice klas III (b i c) oraz Julia Różańska - uczennica klasu 1cp. Gratulujemy i trzymamy kciuki! Już 28 pażdziernika ciąg dalszy zmagań mistrzów ortografii:)

18.10.2019

Z radością informujemy, że uczeń klasy 3c Mikołaj Bułka został podopiecznym Krajowego Fundusz na rzecz Dzieci.

            Krajowy Fundusz jest organizacją, która od wielu już lat prowadzi program z myślą o młodych ludziach, którzy chcą rozwijać zainteresowania i zdolności, pracując nad naprawdę trudnymi zagadnieniami i mierząc się z prawdziwymi problemami naukowymi. Umożliwia swoim, starannie rekrutowanym podopiecznym dostęp do laboratoriów, bibliotek i archiwów oraz możliwość podejmowania pracy badawczej pod kierunkiem znakomitych specjalistów.

            Gratulujemy Mikołajowi i życzymy, aby ta intelektualna przygoda przyniosła Mu wiele satysfakcji.

14.10.2019

 Nasza szkoła, ani jej uczniowie nie odpoczywają nawet w weekendy. W dniach 11-14.10 odbyło się już 19. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej pod hasłem "On żyje, żyj i Ty!" z udziałem licznej grupy uczestników, animatorów i wolontariuszy z pijarskiego liceum w Krakowie, w sumie prawie sto osób.

10.10.2019

W czwartek 10 października odbyła się w naszej szkole pierwsza w tym roku akcja krwiodawstwa. Pełnoletni uczniowie tłumnie zjawili się pod salą nr 6 (w sumie zarejestrowano 36 osób), jednak nieubłagana pani doktor do oddania krwi dopuściła tylko dwunastu ... Gratulujemy tym, któym udało się zakwalifikować do tego szlachetnego czynu :)  Uczniom, którym z przyczyn zdrowotnych teraz odmówionu udziału w akcji tżyczymy zdrowia i  zapraszamy w grudniu - wtedy na pewno się uda :)

28.09.2019

Za nami pierwsze w tym roku czuwanie, wyjątkowe, bo nocne z 27 na 28 września.  Hasło spotkania – „Masz miejsce” miało podwójne znaczenie. Jezus ma dla nas miejsce w swoim Sercu i my dajemy Mu miejsce w naszym życiu. Wprowadzeniem do Adoracji Pana Jezusa na podstawie Ewangelii Łk 14,7-11 o zajmowaniu miejsca na uczcie rozpoczęliśmy czuwanie. Po spotkaniu z Jezusem było spotkanie z drugim człowiekiem przy pysznej zupie dyniowej i ciasteczkach a następnie uczestnicy spotkali się na dzieleniu się w małych grupach.  Poranną jutrznią i śniadaniem zakończyliśmy spotkanie.  Do zobaczenia już 24 listopada, na którym na pewno każdy chętny znajdzie miejsce.

o. Przemysław Suchy SP

23.09.2019

W tym roku uczniowie naszej Szkoły mieli okazję przedłużyć sobie wakacje aż do września, bowiem w tym miesiącu odbyła się szkolna wycieczka do Szwajcarii. Mimo że wyruszyliśmy w piątek po południu, już w sobotę rano byliśmy na miejscu, gotowi do zwiedzania uroczej Lucerny.

11.09.2019

W niedzielę 8 września delegacja nauczycieli i uczniów szkół pijarskich z Krakowa wzięła udział w  16 edycji Inauguracji roku szkolnego 2019/2020 i Forum edukacyjnego w Warszawie na Siekierkach. Tegoroczne Forum było poświęcone innowacjom pedagogicznym, a gościem spotkania był o. Miguel Giráldez, Asystent Generalny Zakonu Pijarów na Okręg Europy. W ramach tego wydarzenia nauczyciele z różnych placówek oświatowych w Polsce mieli również możliwość wymiany przykładów innowacyjnych rozwiązań w pracy z dziećmi i młodzieżą, takich, jak np.: tutoring czy mediacje rówieśnicze. Uroczystej Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży przewodniczył o. Mateusz Pindelski, Przełożony Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów. Na zakończenie spotkania uczestnicy mogli zwiedzić  nowo otwarty budynek Szkoły Podstawowej. 

08.09.2019

Już czwarty raz reprezentacja naszej Szkoły wzięła udział w charytatywnym biegu "Business Run - Kraków".

W tym roku na trasie rywalizowało łącznie między sobą 7500 biegaczy w pięcioosobowych drużynach. 

Do czołówki "troszkę" nam zabrakło, ale najważniejsze, że biegając, pomogliśmy potrzebującym z fundacji Janka Meli. To była świetna impreza, w której rewelacyjnie się bawiliśmy. O ogromnym zainteresowaniu biegiem świadczy fakt, że pula pakietów startowych rozeszła się w ciągu 3 minut od otwarcia zapisów. /p. Dominik Kulig/

 

05.09.2019

Już po raz siódmy najlepsi zeszłoroczni uczniowie naszego Liceum (czyli tacy ze średnią dobrze powyżej 5,0 i z co najmniej bardzo dobrym zachowaniem) udali się na obóz naukowy, będący nagrodą za ich przedwakacyjny trud. Dołączyli do nich podobnie wyróżnieni koleżanki i koledzy z pijarskiego liceum w Elblągu.

Tym razem obóz (przygotowany przez panią Agnieszkę Łękawę i pana Przemysława Rojka) zawitał na Śląsku – i właśnie przekroczył półmetek...

02.09.2019

Ostatni rok szkolny zwieńczony był Mszą Świętą w Kościele przy ul. Dzielskiego. Ten nowy rozpoczęliśmy także w tym miejscu, bo jak zaznaczył nowy Dyrektor Liceum o. Sławomir Dziadkiewicz- to miejsce centralne, najważniejsze.  Wyznaczył w ten sposób kierunek, jaki obrać powinni uczniowie naszej Szkoły. Słowa homilii, pełne wiary w sens tej ludzkiej wędrówki, w której jest też miejsce na naukę i rozwój, pokrzepiły wchodzących w mury LOZP kolejny lub pierwszy raz. Pełni wiary, że będzie to dobry rok szkolny udaliśmy się do budynku liceum, by przywitać się z wychowawcami, poznać plan zajęć i wymienić się wakacyjnymi doświadczeniami. 

02.09.2019

Odbywający się rokrocznie wyjazd dla nowo przyjętych uczniów naszego liceum zwany oficjalnie rekolekcjowakacjami a potocznie integrą, był tym roku wyjątkowy.
 

01.09.2019

Odbywający się rokrocznie wyjazd dla nowo przyjętych uczniów naszego Liceum zwany oficjalnie rekolekcjowakacjami a potocznie integrą był w tym roku wyjątkowy.W praktyce były to dwa obozy, jeden dla absolwentów szkół podstawowych, drugi dla absolwentów gimnazjów. W każdym z nich wzięło udział około stu osób. Obie integry odbyły się równolegle w dniach 24-29 sierpnia w miejscowości Murzasichle koło Zakopanego.

10.07.2019

Podczas wakacji nasza młodzież pod opieką p. Amadeusza i o. Mariusza prawie 2 tygodnie spędziła w Japonii.

19.06.2019

Ten koniec roku szkolnego z kilku powodów był wyjątkowy. Skończył się nie tylko kolejny etap nauki w murach naszego Liceum, ale też dla niektórych nauczycieli, w tym dla Ojca Dyrektora, nadszedł czas pożegnania ze wspólnotą szkolną. Ojciec Dyrektor, p. prof. Wioletta Kica i o. Mariusz Rabczak usłyszeli wiele ciepłych słów wdzięczności i życzenia dobrej dalszej drogi. Ten wzruszający moment wieńczył wszystko to, co z roku na rok tak pięknie i uroczyście powtarza się w ten ostatni dzień nauki szkolnej.   Po rozdaniu przez wychowawców nagród wyróżniającym uczniom,  ogłoszeniu różnych prestiżowych nagród dla zasłużonych w różnych dziedzinach uczniów oraz po wręczeniu przez Ojca  Dyrektora zaproszeń na obóz naukowy dla najlepszych licealistów, wszyscy udaliśmy się na Wspólnotową Mszę Świętą. Klasa 1d udała się na mszę już jako Klasa Konarskiego. Podczas Eucharystii usłyszeliśmy piękne słowa Ojca Prowincjała Mateusz Pindelskiego, który mówił o sensie i sile odpoczynku w życiu człowieka. Było to zaproszenie do wytchnienienia w wakacje oraz do zasłużonego urlopu dla Ojca Dyrektora, który raz jeszcze podczas Mszy Świętej został pożegnany przez przedstawicieli uczniów, nauczycieli i rodziców. Następnie wychowawcy wręczyli swoim uczniom świadectwa ich pracy i wytrwałości. 

19.06.2019

W przedostatnim tygodniu tegorocznych zajęć szkolnych spotkaliśmy się – upalnym
wtorkowym wieczorem 11 czerwca – na siódmej już gali Konkursu Twórczości Artystycznej
im. Weroniki Pihut. Konkurs ten upamiętnia naszą przedwcześnie zmarłą absolwentkę – a
nagrody dla zmagających się artystów fundują rodzice Weroniki, państwo Małgorzata i Jerzy
Pihutowie.
 

18.06.2019

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami. W ostatni poniedziałek przed wakacjami, szkoła zorganizowała XVII już memoriał pływacki im. Włodzimierza Kękusia. Profesor Kękuś był nauczycielem i wychowawcą wielu pokoleń pijarskich uczniów, zapalonym propagatorem i trenerem pływania w szkole. W tym roku w zawodach wzięło udział czterdziestu uczniów z liceum oraz gimnazjum. Najpierw odbyły się wyścigi indywidualne we wszystkich czterech stylach. Po pływaniu indywidualnym uczniowie rywalizowali w sztafetach 4 x 25 m stylem zmiennym. Wszystkim uczestnikom, a szczególnie zwycięzcom serdecznie gratulujemy. 

Dominik Kulig

17.06.2019

Ponieważ nieładnie jest się oszukiwać, więc powiedzmy sobie jasno: po klasyfikacji końcoworocznej zapał uczniów do odwiedzania szkoły raczej nie wzrasta, a może nawet odrobinę spada. Tym bardziej cieszy, że organizowany już dwunasty raz w naszym Liceum tuż przed wakacjami Turniej Pomocy Przedmedycznej im. Jakuba Ciołka cieszy się - uwzględniając wszelkie zdroworozsądkowe proporcje - taką popularnością i tak niekłamanym entuzjazmem.
Rywalizacja zespołów ratowniczych rozgrywała się w szkolnym parku. Startowało 11 reprezentacji klas Liceum Pijarów oraz  12 klas Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów.
Zawodnicy pod czujnym okiem  sędziów musieli wykazać się znajomością zasad pierwszej pomocy i umiejętnością zastosowania ich w praktyce. Walczono również w konkurencjach sprawnościowych. Suma punktów zdobyta przez drużyny we wszystkich dziedzinach zadecydowała o końcowej klasyfikacji.
Wyniki rywalizacji przedstawiają się następująco:
1 miejsce- klasa 2e
2 miejsce - klasa 1b
3 miejsce - klasa 1d
Poniedziałkowe przedpołudnie zakończył się wspólnym grillowaniem.

                                                                              Małgorzata Dziedzic

12.06.2019

Na pewno pamiętacie Annę Grabowską, tegoroczną absolwentkę naszej szkoły, która zdobyła indeks na Uniwersytet Jagielloński, biorąc udział w konkursie dotyczącym historii tej uczelni. Ania podzieliła się z nami kolejną dobrą wiadomością. Została stypendystką UJ, a sposób, w jaki to się stało, powinien skłonić Was do refleksji, że warto rozglądać się po szkolnych korytarzach. Oto, co Ania napisała o swoim kolejnym sukcesie:

08.06.2019

W dniach 05-08.06.2019 organizowany był obóz matematyczny pod okiem matematyków naszego Liceum oraz p. prof. Andrzeja Bieleckiego. W wyjedzie uczestniczyło kilkunastu uczniów z klas pierwszej i drugiej. W czasie obozu młodzi pogromcy zadań codziennie wraz z p.prof. A.Bieleckim i p.K.Kasprzykiem podejmowali się trudu, ale też i przyjemności rozwiązywania kolejnych problemów logicznych, arytmetycznych jak i geometrycznych oraz algebraicznych.

07.06.2019

Z radością informujemy, że drużyna piłkarzy w turnieju Licealiada zremisowała z Zespołem Szkół Elektrycznych  1:1 oraz wygrała z PGNiG 4:1 i awansowała do ćwierćfinałów, które odbędą się w najbliższy wtorek.
Wyróżniającymi się zawodnikami byli Ziejka Tymoteusz-kapitan  oraz Olejnik Eryk- strzelec trzech bramek.

Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w kolejnych rozgrywkach!

Strony