Kronika szkolna

02.12.2019

Grupa 12 animatorów uczestniczyła w drugiej części (duchowej) Kursu Animatora Pijarskiego w Warszawie w dniach 29.11-1.12.2019 r., który zgromadził siedemdziesiąt młodych ludzi z całej Polski. Wśród prowadzących było dwoje naszych maturzystów. Duchowy KAP to przede wszystkim doświadczenie żywego Boga w Słowie, w modlitwie oraz we wspólnocie. Pomocą do przeżywania głoszonych treści były liczne dynamiki ilustujące sprawy ducha. Uczestnicy mieli również okazję do odwiedzenia Kopca Powstania Warszawskiego usypanego z gruzów zniszczonej stolicy.

27.11.2019

We środę 27 listopada upłynęły dokładnie czterysta dwadzieścia dwa lata od jednego z najważniejszych momentów w historii Europy – tego właśnie dnia, w roku 1597, nikomu bliżej nieznany, choć niewątpliwie charyzmatyczny ksiądz z aragońskiego Peralta del Sal, José de Calasanz, otwiera na rzymskim Zatybrzu, w zakrystii kościoła św. Doroty, dwie pierwsze klasy swej pierwszej bezpłatnej szkoły. Wiedza – ta tak naprawdę jedyna licząca się, dająca prestiż i zapewniająca społeczny awans doczesna wartość wspólna – przestaje być dobrem luksusowym, dostępnym bardzo nielicznym.

24.11.2019

Ernst Kantorowicz w słynnym eseju „Dwa ciała króla” analizuje największą osobliwość średniowiecznej instytucji monarchii. Król – wywodzi znakomity historyk – jest w zasadzie nieśmiertelny; choć umiera jako biologiczny człowiek, to ma jeszcze jedno ciało, majestatyczne i widmowe jednocześnie: niezniszczalną ideę królestwa odradzającego się w każdym następcy, gwarantującą ciągłość państwa.

24.11.2019

Kolejne czuwanie, które odbyło się w niedzielę 24 listopada poprowadził o. Tomasz Abramowicz. Tym razem było o naszych pragnieniach, z którymi poszliśmy na Adorację Pana Jezusa, a po niej agapa, naturalnie nie mogło się obyć bez czegoś do picia - herbaty i kakao. Następnie młodzież spotkała się w małych grupach na dzieleniu się wiarą.

23.11.2019

Na kilka dni przed świętem opieki św. Józefa Kalasancjusza na holu szkoły pojawiły się plakaty z sentencjami Świętego przygotowane przez poszczególne klasy.

12.11.2019

Opublikowano właśnie najnowsze wskaźniki przyrostu wiedzy uczniów w szkołach średnich (tzw. wskaźnik EWD). Wskaźnik  pozwala ocenić efektywność kształcenia danej szkoły.
W zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych nasze Liceum uplasowało się na drugim miejscu w Krakowie po V LO.

Więcej informacji- na stronie Dziennika Polskiego

07.11.2019

7 listopada odbył się szkolny etap olimpiady statystycznej i do kolejnego etapu awansowali:
- Andrzej Kmiecik 2c
- Jakub Rynkiewicz 3c
- Paweł Kica 2c.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach olimpijskich!

04.11.2019

Z ogromną radością donosimy, że Anna Ciećkiewicz z klasy 3e została stypendystką  Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2019/2020, zaś  Mikołaj Bułka z klasy 3c stypendystą Ministra Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2018/2019. Naszym stypendystom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sucesów naukowych!

04.11.2019

Ten rok szkolny dla wielu uczniów naszego Liceum będzie na pewno kojarzył się z teatrem, Juliuszem Słowackim, Stanisławem Wyspiańskim i Franzem Kafką. Wszystko to za sprawą zaangażowania w Klub Wyspiańskiego- projekt Teatru Słowackiego dla uczniów najlepszych krakowskich liceów. Opiekę nad tym artystycznym przedsięwzięciem w naszej Szkole sprawuje p. Karolina Knapik-Bieniek.

03.11.2019

Z dumą informujemy, że Mikołaj Bułka zakwalifikował się do zawodów okręgowych 46. Olimpiady Wiedzy Technicznej. Życzymy wytrwałości w zmaganiach olimpijskich!

31.10.2019

W dniu 31 października 2019 roku reprezentanci klas naszego Liceum wraz z Panią Anną Hawleną-Drożdżak i Panem Januszem Podwiką oraz Ojcem Józefem Tarnawskim wybrali się na krakowskie cmentarze, by modlitwą i zapaleniem symbolicznego światła uczcić pamięć zmarłych, którzy związani byli z naszą Szkołą.
Na Cmentarzu na Pasterniku w Bronowicach wspominaliśmy prof. Krystynę Płachtę, później udaliśmy się na Cmentarz w Batowicach na grób absolwentki naszej Szkoły - Weroniki Pihut. Następnie na Cmentarzu Rakowickim modliliśmy się nad grobem Ojców Pijarów, Siostry Pijarki Małgorzaty Słomianej i  prof. Włodzimierza Kękusia.
Wyjazd ten wpisany jest w coroczną tradycję naszej Szkoły. Jest to wspomnienie, oddanie hołdu i pamięci tym, którzy już od nas odeszli. Był to dla nas czas modlitwy, zadumy i refleksji nad przemijaniem.

Wiktoria Studzińska

 

31.10.2019

Być może nasza ludzka kultura wcale nie zaczyna się od wynalezienia pierwszych narzędzi albo od okiełznania ognia; może jej początkiem jest chwila, gdy człowiek – zamiast pozostawiać swych zmarłych na pastwę dzikich zwierząt i bujnych roślin – zaczął budować grobowce. Bo jeśli coś wyróżnia nas spośród świata zwierzęcego, to świadomość, że jesteśmy istotami przemijalnymi – ale również coś ważniejszego: intuicja, że śmierć nie jest końcem, lecz przejściem, że życie się tylko zmienia, że jest ono niezmożone, i że ostatecznie – jak pisał angielski poeta Dylana Thomas – to „śmierć utraci swoją władzę”.

 

27.10.2019

Ostatnia niedziela października to – licząc nieco inaczej – ostatnia niedziela drugiego miesiąca roku szkolnego. Albo – druga ostatnia niedziela miesiąca w roku szkolnym. Jakby nie liczyć i nie nazywać – to po prostu czas kolejnej już Mszy Świętej dla uczniów, nauczycieli, absolwentów i pracowników (wraz z rodzinami) obu naszych Szkół.

26.10.2019

W ramach kolejnego już wyjścia Szkolnego Kółka Turystyczno-Krajoznawczego byliśmy na długim spacerze po VII dzielnicy Krakowa (Zwierzyńcu).

Rozpoczęliśmy od podejścia pod jeden z nowszych obiektów Twierdzy Kraków (tradytor szańca IS-III-2). Miejsce, w którym byliśmy, stanowiło idealny punkt strzelniczy, ponieważ widać stamtąd bardzo dobrze dolinę Rudawy, a od strony Rudawy w ogóle nie widać tego szańca.

22.10.2019

Cieszymy się i chwalimy, że do etapu wojewódzkiego VII Dyktanda Niepodległościowego zakwalifikowały się trzy uczennice naszej Szkoły. W tym zacnym gronie znalazły się Marta Szymanek i Paulina Zięba - uczennice klas III (b i c) oraz Julia Różańska - uczennica klasy 1cp. Gratulujemy i trzymamy kciuki! Już 28 pażdziernika ciąg dalszy zmagań mistrzów ortografii:)

19.10.2019 - 20.10.2019

W słonecznym październikowy weekend SKTK tradycyjnie wybrało się w Beskid Niski, aby zanurzyć się najpiękniejsze jesienne krajobrazy. Tym razem nasze drogi wiodły zdecydowanie dalej od Krakowa niż to bywało dotąd. Wędrówkę rozpoczęliśmy w Łękach Dukielskich, skąd przez skąpane w morzu opadłych liści ścieżki dotarliśmy na szczyt góry Franków . Miejsce to znane jest z rozległej panoramy na Beskid Dukielski, rozciągającej się spod pomnika upamiętniającego tzw. bitwę dukielską...

19.10.2019

W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła miała okazję wziąć udział w wymianie ze szkołą pijarską w Barcelonie - Escola Pia Balmes. Jedenaścioro naszych uczniów z klas pierwszych, pod opieką Ojca Dyrektora Sławomira Dziadkiewicza i pani Anny Lawand, wybrało się do Barcelony 12 października. Na lotnisku przywitały nas rodziny naszych katalońskich kolegów i koleżanek, którzy zabrali nas do swoich domów. W weekend wybraliśmy się z nimi do wesołego miasteczka na wzgórzu Tibidabo, natomiast od poniedziałku braliśmy udział w zajęciach zorganizowanych przez szkołę. Zwiedziliśmy najważniejsze miejsca w Barcelonie, wśród nich zanalazły się: Sagrada Familia, Szpital de Sant Pau, spacer ulicą La Rambla, Muzeum Nauki oraz Morskie. Organizatorzy zabrali nas również na krótką wycieczkę statkiem. We środę spędziliśmy czas na plaży, gdzie odbył się dzień sportu i mieliśmy okazję spędzić miło czas na zabawach sportowych. Nasi uczniowie i ich katalońscy koledzy bardzo się zaprzyjaźnili, co było  widać po smutnych twarzach i łzach na lotnisku 19 października, kiedy trzeba było się pożegnać. Już z niecierpliwością czekamy na ich wizytę pod koniec marca!

18.10.2019

Z radością informujemy, że uczeń klasy 3c Mikołaj Bułka został podopiecznym Krajowego Fundusz na rzecz Dzieci.

14.10.2019

 Nasza szkoła, ani jej uczniowie nie odpoczywają nawet w weekendy. W dniach 11-14.10 odbyło się już 19. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej pod hasłem "On żyje, żyj i Ty!" z udziałem licznej grupy uczestników, animatorów i wolontariuszy z pijarskiego liceum w Krakowie, w sumie prawie sto osób.

11.10.2019

14 października to dzień w polskich szkołach wyjątkowy – przypominamy wówczas wielkie dzieło Komisji Edukacji Narodowej, jeden z najświetniejszych momentów wieku oświecenia, pierwsze w Europie ministerstwo oświaty, którego zasług dla narodowej edukacji nie sposób wprost przecenić.

Ale dla naszego Liceum dzień ten ma wymiar szczególny, bo wiąże się z datą upamiętniającą ks. Stanisława Konarskiego, patrona naszej Szkoły, znakomitego pijara, bez inspiracji i ciężkiej pracy którego Komisja Edukacji Narodowej być może w ogóle by nie powstała.

Strony