Propozycje

Umiłowane miasto Jezusa

Ewangelia w dzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2020/21 zaprowadziła nas do miasteczka Kafarnaum, gdzie Jezus z mocą wyrzucił złego ducha z opętanego człowieka. Przyjście do Kafarnaum poprzedziła wizyta w Nazarecie. Pamiętamy, że tam Jezus został wyrzucony przez swoich. Nawiasem mówiąc, tym opowiadaniem rozpoczynaliśmy poprzedni rok szkolny.

W Nazarecie nie przyjmuje się Jezusa. Ale w Kafarnaum jest zupełnie inaczej! Jest to Jego umiłowane miasto, które On wybrał na miejsce swojej publicznej działalności. Tutaj dzieją się niezwykłe rzeczy, ponieważ ludzie przyjmują Jego Słowo z zapartym tchem, a ono działa wielkiej znaki i cuda.

Co za ogromna moc! Słowo, które nie niszczy człowieka, ale go podnosi, rozwija, odbiera strach, oczyszcza i sprawia, że gdy się je słyszy to chce się żyć, poświęcać, czuję się że się rośnie.

Nazaret i Kafarnaum – co za ogromny kontrast! Nie wynika on z tego, że w jednym mieście Słowo ma moc, a w drugim nie, a jedynie z tego, czy jest słuchane i przyjmowane przez ludzi.

Wchodząc z tym słowem w nowy rok szkolny, odczytuje w nim pytanie: którym „miastem” jestem? Które miasto jest moim sercu?

Dlatego ośmielam się je zadać każdemu z nas w konkrecie:

- czy dopuszczam Pana Boga do głosu, czy raczej słucham siebie?

- czy rozwijam przede wszystkim intelekt i ciało, czy troszczę się najpierw o duszę?

Jako szkoła pijarska chcemy pomóc każdemu z was rozwijać ducha i ciało prowadząc najpierw do osobistego spotkania z Jezusem:

- celebrując Msze Święte klasowe.

- adorując Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie w każdą środę od 7:15 do 7:55 w kaplicy szkolnej.

- modląc się na wieczornych czuwaniach raz w miesiącu na holu szkoły,

-przeżywać Msze Święte Wspólnoty Liceum ( nowością w tym roku jest to, że odbywają się one w każdą drugą niedzielę miesiąca w kościele na ul. Pijarskiej 2 o godz. 11:30),

- jako duszpasterze pozostajemy od dyspozycji w rozmowie oraz posłudze w sakramencie pokuty,

- uczestnicząc w Roratach, Drogach Krzyżowych, rekolekcjach,

- spotykając się z innymi na przeróżnych wyjazdach i spotkaniach młodzieży.

Niech te propozycje pomogą tworzyć w naszej szkole wspólnotę uczniów Jezusa, jego umiłowane miasto, które przejmuje Jego słowo, a ono działa z mocą w nas i pomiędzy nami.

W imieniu duszpasterzy

o. Przemysław Suchy SP

WYBRANE PROPOZYCJE DUSZPASTERSKIE W ROKU 2020/2021

• Spotkania ze Słowem Bożym

• Msza Święta Wspólnoty Liceum w każdą drugą niedzielę miesiąca w kościele na ul. Pijarskiej 2 o godz. 11:30,

• Czuwanie modlitewne dla uczniów i  absolwentów (4.09; 12.10; 26.11; 18.12.2020 r. oraz 28.01; 16.03; 22.04; 24.05.2021 r.),

• KAP - Kurs Animatora Pijarskiego (27-29.11.2020 r.),

• Msze św. roratnie (30.11 – 22.12.2020 r., godz. 7:10 ),

• Sylwester pijarski (29.12.2020 r. – 1.01.2021 r.),

• Rekolekcje wielkopostne dla uczniów (15 - 17.03.2021 r.),

• KAP - Kurs Animatora Pijarskiego (30.04 - 4.05.2021 r. ),

• DIP – Dni Integracji Pijarskiej + Lednica (Poznań, 4-6.06.2021 r.).