Fizyka z figurami

17 maja uczniowie klasy 1c uczestniczyli w niezwykłym pokazie, zapoznając się jednocześnie z postacią XVIII-wiecznego pijara - ks. Józefa Hermana Osińskiego. Uczony, nazywany pierwszym polskim elektrykiem, był autorem prac z fizyki, chemii, metalurgii oraz pierwszego podręcznika z elektrotechniki. Z okazji 280. rocznicy Jego urodzin rok 2018 został ogłoszony przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich Rokiem Józefa Hermana Osińskiego.

Ponieważ szczególnym zainteresowaniem księdza Osińskiego były zagadnienia związane z przepływem prądu w gazach i ochrona odgromowa- uczniowie klasy 1c mieli okazję oglądać pokaz wyładowań elektrycznych i innych eksperymentów z dziedziny elektrostatyki, przygotowany pod opieką panów dr inż. Pawła Janowskiego i mgr inż. Piotra Mazura, prowadzących koło fizyczne w naszej szkole.
Uczniowie mogli także zobaczyć  prawdziwe bibliofilskie rarytasy - dwie książki z przełomu 18 i 19 wieku autorstwa ks. J.H. Osińskiego: "Fizyka naynowszemi odkryciami pomnożona, nayoczywistrzemi doświadczeniami potwierdzona, z figurami"  i  "Opisanie polskich żelaza fabryk".