Projekt Teatr

Dnia 25 maja uczniowie  naszej szkoły, w ramach projektu teatralnego “Klub Wyspiańskiego”, udali się do teatru im. Juliusza Słowackiego na spektakl w reżyserii Agnieszki Glińskiej: „Z biegiem lat, z biegiem dni [gdzie jest Pepi]”.

Publikujemy sprawozdanie uczestniczki wydarzenia.

Podczas spektaklu można cofnąć się do czasów Młodej Polski. Odpowiednio ucharakteryzowani aktorzy oraz doskonale dobrane rekwizyty i dekoracja pozwalają zakosztować minionej epoki. Bohaterowie literaccy z modernistycznych dramatów spotykają się z autentycznymi osobami ówczesnej epoki. Można wśród nich zauważyć takie osoby jak: Zapolską, Przybyszewskiego, Dagny Juel, czy Żeleńskiego wraz z ich rodzinami. Aktorzy odgrywają sytuacje, które miały miejsce w życiu tych postaci. Na scenie możemy zobaczyć i usłyszeć , jak wyglądały rozmowy, spory, rozpacz artysty, wesela czy spotkania w czasach modernizmu. Aktorzy urozmaicają opowieść tańcem oraz pięknym śpiewem.
Jednak w tych wszystkich wydarzeniach kogoś brakuje. Nie ma już ludzi którzy kiedyś chodzili po tej ziemi, mieszkali w krakowskich domach. Ci ludzie przez Zagładę przestali istnieć. Zostały po nich tylko fotografie, pamiętniki, domysły i skrawki informacji, o tych nieistniejących świadkach historii także opowiada ten spektakl.
Główną bohaterką jest Pepi – kobieta pochodzenia żydowskiego, której Wojna zabrała wszystko. Odgrywa rolę niemego świadka prezentowanych wydarzeń, obserwuje z boku, nic nie mówi. Jedynie Agnieszka Glińska, która wciela się w rolę Pepi odczytuje informacje o jej losach.
Cały spektakl trwa trzy godziny. Po przedstawieniu odbyło się spotkanie z aktorami, w którym też brali udział uczniowie LOZP. Mieliśmy dyskutować o spektaklu, jednak rozmowa zeszła na temat antysemityzmu, co nie wszystkim się spodobało. Po godzinnej dyskusji wszyscy rozeszli się do domów.

Joanna Krzeszowiak 1F