Ogólnopolska Inauguracja Roku Szkolnego.

9 września 2018 r. w pijarskim sanktuarium w Warszawie nasi nauczyciele i reprezentacja uczniów uczestniczyła w XV Forum Edukacyjnym zatytułowanym  "Historia poza historią"i Inaguracji Roku Szkolnego.  Prelegenci Forum starali się zainspirować nauczycieli różnych przedmiotów do wplatania w swoje lekcje wątków historycznych, w myśl starożytnej sentencji Historia magistra vitae est.

Gościem tegorocznego Forum był p. Radosław Łosiewicz, który w wystąpieniu pt. „Edukacja historyczna – nie tylko dla historyków” zaprezentował swoje doświadczenia związane z poruszaniem zagadnień historycznych poza przedmiotem szkolnym historią.

P. Małgorzata Włodarczyk zaprezentowała grę historyczną "Wyścig Niepodległości", wielkoformatową grę planszową łącząca trzy znane formuły: uliczną grę w kapsle, quiz wiedzy historycznej oraz karty zaczepek znane z gier strategicznych. Po praktycznym wprowadzeniu do gry młodzież, która ze swoimi nauczycielami przybyła na Inaugurację Roku Szkolnego udała się wraz z wolontariuszami do oddzielnej sali, by rozegrać tę grę.

"Wychowanie patriotyczne w historii szkół pijarskich" - to temat wystąpienia o. Wojciecha Wojdy z Rzeszowa, historyka, wieloletniego dyrektora szkół pijarskich w Elblągu i Katowicach.

XV Forum Edukacyjne odbyło się w niedzielę, 9 września 2018 r. w ramach Inauguracji Roku Szkolnego 2018/19 w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży przy ul. Gwintowej 3 w Warszawie na Siekierkach. W Inauguracji wziął udział o. Józef Matras, przełożony Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów oraz przedstawiciele kilkunastu placówek oświatowych z całej Polski, m.in. z Krakowa, Katowic, Poznania, Elbląga, Łowicza i Mazowsza. Eucharystii przewodniczył ks. kan. dr Marek Przybylski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej. Oprawę muzyczną zapewni zespół "Jan" z o. Ireneuszem Wybraniakiem, paulinem.