Jedyna taka 18-stka!

18. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej, odbywające się w Krakowie w dniach 12 – 14 października, przebiegło pod hasłem „W Twoich rękach”. W spotkaniu uczestniczyło prawie 650 młodych związanych z pijarskim duszpasterstwem w szkołach i parafiach nie tylko z Polski, ale także z Węgier, Czech i Białorusi.

W tegorocznym SMP z naszego liceum i szkoły podstawowej wzięło udział 42 uczniów a całość imprezy koordynowało 50 animatorów (uczniów i absolwentów).

Spotkanie było oparte na trzech filarach: pełnoletności, czyli brania odpowiedzialności za swoje czyny i przyszłość, rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz podsumowaniu Pijarskiego Synodu Młodych.

Spotkanie otworzył o. Tomasz Abramowicz SP. Następnie zaprezentowano filmy przygotowane przez poszczególne reprezentacje przedstawiające rozmowy ze świadkami historii. Młodzi szukali osób ze swoich okolic, które mogłyby temat wolności, niepodległości naszej Ojczyzny przybliżyć. Na kanale Młodzież Pijarska w serwisie Youtube.com znajduje się 9 krótkich wywiadów z prawdziwymi „Świadkami Historii” z różnych rejonów Polski. Odpowiadają oni na pytania: „Co jest ważne w życiu?”, „Jak żyć?”.

Pierwszy dzień 18SMP zakończył się adoracją Najświętszego Sakramentu, którą poprzedziła konferencja o. Grzegorza Misiury SP. Usłyszeliśmy na niej, jak piękni jesteśmy w oczach Pana Boga, a jak nam jest ciężko to dostrzec w sobie. O oprawę muzyczną zadbał zespół muzyczny stworzony z uczestników spotkania pod kierunkiem p. Gabrieli Wąsacz, który towarzyszył wszystkim wydarzeniom.

Drugim tematem tegorocznego SMP było zagadnienie synodu poświęconego młodzieży. W sobotnie przedpołudnie miały miejsce konferencje temu poświęcone oraz spotkania w grupach. O. Piotr Wiśniowski w konferencji zachęcał młodzież do aktywnego udziału w grupach duszpasterskich i by wzięli Kościół w swoje ręce, bo to od młodych zależy istnienie Kościoła istnienie wspólnot, które go tworzą. Następnie o. Jacek Wolan SP wraz z Katarzyną i Rafałem podzielili się swoim doświadczeniem i wnioskami, jakie zostały wypracowane podczas Pijarskiego Synodu dla Europy w Salamance. Było to wprowadzenie do pracy w grupach, które było podsumowaniem spotkań lokalnych w placówkach.

Sobotnie popołudnie było przeznaczone na spotkania z historią. Były to wycieczki w historyczne miejsca Krakowa tj. Muzeum Lotnictwa Polskiego, Wzgórze Wawelskie czy Cmentarz Rakowicki. Podczas popołudniowej Eucharystii kazanie wygłosił neoprezbiter o. Lehel, który mówił o rozeznania powołania w swoim życiu a po Mszy św. udzielił błogosławieństwa prymicyjnego.

Wieczorem tradycyjnie odbył się Przegląd Piosenki Pijarskiej oraz zabawa chrześcijańska. Dzień zakończył się uwielbieniem, które poprowadzili pijarscy klerycy.

Niedzielna Eucharystia odbyła się w pijarskiej parafii Matki Bożej Ostrobramskiej na Wieczystej, której przewodniczył i kazanie wygłosił o. Piotr Jałako SP.

Spotkanie Młodzieży Pijarskiej to także konferencje, modlitwa, adoracje, Eucharystie i spowiedź. To również okazja do odświeżenia przyjaźni i nawiązania nowych znajomości wśród młodych z różnych środowisk, gdzie pijarzy prowadzą swoje duszpasterstwo.

„Każdy wyruszył w swoją stronę, aby wziąć życie ’w swoje ręce’ i ’oddać wszystko w ręce Boga’” - podsumowali młodzi nawiązując do hasła 18. Spotkania Młodzieży Pijarskiej.