Książkowy pokaz mody

Prowadzone w Liceum przez pana Przemysława Rojka Warsztaty Twórczego Czytania im. Jerzego Ficowskiego skupiają się w tym roku niemal wyłącznie na literaturze kobiecej – czyli tworzonej przez kobiety, przypisywanej kobietom, traktującej o kobietach i kobiecości. Tradycją tych warsztatów (z czasów, gdy funkcjonowały one jeszcze pod szyldem koła olimpijskiego z języka polskiego) jest zapraszanie na spotkania z młodzieżą pisarzy bądź ludzi faktycznie zajmujących się literaturą.

Tym razem gość był wyjątkowy – i znakomicie uzupełnił on (a właściwie ona) kobiecy program zajęć warsztatów. Karolina Żebrowska – bo o niej mowa – jest absolwentką naszej Szkoły. Po maturze oddała się studiom filmowym, ale jednocześnie rozwijała (głównie w sieci) swoje fascynacje modą vintage. Z połączenia tych kilku elementów – talentu aktorskiego, profesjonalnego warsztatu reżyserskiego i znawstwa na polu mody – zrodził się opublikowany na kanale Youtube film Karoliny „Real Women – Beauty Through The Decades The Realistic Way”, który w ciągu trzech lat osiągnął astronomiczną liczbę blisko czterech milionów (!) wejść, a z Żebrowskiej uczynił niekwestionowalny autorytet w sprawach ubioru. Dalszym ciągiem była znakomita, opasła książka Karoliny Żebrowskiej „Polskie piękno. Sto lat mody i stylu”, wydana w zeszłym roku przez prestiżowe krakowskie wydawnictwo Znak Horyzont.

A samo spotkanie? Po pierwsze – tłumne (okazało się, że Karolina ma wśród uczennic i uczniów swojej byłej Szkoły oddanych wielbicieli i wielbicielki). Po drugie – oczywiście modne, w wielu znaczeniach tego słowa...