Patron, Komisja, nauczyciele

14 października to dzień w polskich szkołach wyjątkowy – przypominamy wówczas wielkie dzieło Komisji Edukacji Narodowej, jeden z najświetniejszych momentów wieku oświecenia, pierwsze w Europie ministerstwo oświaty, którego zasług dla narodowej edukacji nie sposób wprost przecenić.

Ale dla naszego Liceum dzień ten ma wymiar szczególny, bo wiąże się z datą upamiętniającą ks. Stanisława Konarskiego, patrona naszej Szkoły, znakomitego pijara, bez inspiracji i ciężkiej pracy którego Komisja Edukacji Narodowej być może w ogóle by nie powstała.

W uroczystości na holu Liceum (która miała miejsce już w piątek 11 października) uczniowie – w montażu fragmentów z pism Konarskiego – przypomnieli najważniejsze idee zreformowanego pijarskiego szkolnictwa sprzed ponad dwustu lat.

Ale że Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest też tradycyjnie jako Dzień Nauczyciela, nie obyło się bez nagród ojca dyrektora dla szczególnie zasłużonych pracowników szkoły: pani dyrektor Jadwigi Bendo, pani Agnieszki Kubiczek, pana Janusza Podwiki oraz pani Elżbiety Ogrodzkiej, sekretarki Szkoły. Tradycyjnie też miała miejsce zmiana samorządu uczniowskiego.

Centralnym punktem dnia była oczywiście Msza Święta, w czasie której złożyli ślubowanie pierwszoklasiści oraz nastąpiła zmiana pocztu sztandarowego. Na sam koniec odbyło się też mniej formalne i nader sympatyczne spotkanie nauczycieli z wdzięcznymi rodzicami naszych uczniów.