Pomoc dla szkół pijarskich w Wenezueli

Pomoc dla szkół pijarskich w Wenezueli

Serdecznie zapraszamy rodziny naszych uczniów do włączenia się w pomoc dla nauczycieli szkół pijarskich w Wenezueli. Minimalne wynagrodzenie nauczyciela w tym kraju w czerwcu br. stanowiło równowartość 3 $, a do przeżycia jednego dnia rodzina potrzebuje 7 $, dlatego Wenezuelczycy masowo opuszczają swoją ojczyznę. Poniżej kilka informacji nt. sytuacji w tym kraju. Osoby chętne mogą wesprzeć, wysyłając dowolną kwotę na konto Rady Rodziców naszej szkoły (nr konta 68 1600 1013 1847 3848 4000 0004) z dopiskiem WENEZUELA.


Kilka miesięcy temu pijarzy z Ameryki Środkowej i Karaibów zorganizowali kampanię “Urodzeni do wychowania” w celu ukazania sytuacji edukacyjnej w Wenezueli. System edukacyjny w tym kraju jest bliski załamania się z powodu dramatycznie niskich zarobków nauczycieli (najniższa pensja wynosi 3 $ miesięcznie). Nasi nauczyciele pracują nadal, ponieważ dzięki solidarności świata pijarskiego zorganizowano pomoc, by zapewnić wyżywienie dla nich i dla ich rodzin. W tej chwili w 5 pijarskich ośrodkach edukacyjnych w Wenezueli jest ponad 4 tys. uczniów i 300 nauczycieli. Na taką systematyczną pomoc zdecydowali się również zakonnicy z Prowincji Polskiej. Mogą do niej dołączyć inne osoby, wspólnoty, grupy.

O. Juan Alfonso Serra, przełożony pijarów z Ameryki Środkowej i Karaibów przypomniał, że w Ewangelii Jezus nie mówi tylko o tym, że “był głodny”, “był nagi”, “był w więzieniu”, ale dodaje: “daliście mi jeść”, “przyodzialiście mnie”, “przyszliście do mnie”. Nie wystarczy jedynie się przyglądać, ale trzeba działać. Kampanię zainaugurowano 30 lipca. Jak zauważył o. Generał Pedro Aguado nauczyciele są wcieleniem pijarskiego zapału św. Józefa Kalasancjusza, który założył Szkoły Pobożne z “niezwykłym zaangażowaniem i nieugiętą cierpliwością”. Szczegóły można poznać na stronie: nacidosparaeducar.org.