Spacery SKTK 2021-2022

Spacery SKTK 2021-2022

Wraz z budzącą się wiosną SKTK powróciło na szlaki. Marcowy spacer poprowadził nas uliczkami Zabłocia i starego Podgórza oraz przez zielone grzbiety Krzemionek. Na trasie była okazja do poznania zarówno miejsc z najdalszej historii tych okolic (Kopiec Krakusa i rezerwat geologiczny „Bonarka” ) jak i  obiektów związanych z najbliższą przeszłością. Wątkiem dominującym była tragiczna historia II wojny światowej, której smutnymi pamiątkami są m.in. tzw. „Fabryka Schindlera”, Bulwar Lotników Alianckich, Plac Bohaterów Getta, resztki jego murów i nade wszystko tereny dawnego KL Plaszow. Nieprzypadkowo właśnie teraz odwiedziliśmy te miejsca, bowiem termin spaceru niemal zbiegał się kolejną rocznicą likwidacji podgórskiego getta.
Wspomnieć wypada, że jesienią uczestnicy spacerów krakowskich czterokrotnie wyruszali poznawać inne obszary Krakowa. Byliśmy już w Kostrzu, Pychowicach i na Zakrzówku (wrzesień). Spacerowaliśmy po Zwierzyńcu i Salwatorze w cieniu cytadeli dawnej Twierdzy Kraków (październik). Podziwialiśmy eleganckie obiekty krakowskiego szlaku modernizmu (listopad) i zgłębialiśmy tajemnice Stradomia i Kazimierza (grudzień).
            Ostatni tegoroczny spacer odbędzie się w sobotę 21 maja i poprowadzi nas wzdłuż historycznej Młynówki Królewskiej, będącej dziś najdłuższym, choć mało znanym, krakowskim parkiem. Zapraszamy już dziś.