Profesor Mateusz Hołda

Profesor Mateusz Hołda

Absolwent naszego Liceum, Mateusz Hołda, obecnie pracownik Wydziału Lekarskiego UJ CM (WL UJ CM), jest pierwszym polskim naukowcem, któremu przyznano tytuł profesora tytularnego przed ukończeniem 30. roku życia. 4 lipca postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy otrzymał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.

"To chyba ten moment, na który czeka każdy naukowiec. Wynik dziewięciu lat intensywnej pracy naukowej zaowocował przyznaniem mi tytułu profesora medycyny. I tak oto w wieku 29 lat stałem się najmłodszym w historii Polski profesorem. Na drodze do tego sukcesu było więcej porażek niż zwycięstw - było ciężko (czasami bardzo ciężko), ale na pewno było warto. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu - jest Was wielu! Myślę, że to jednak nie jest koniec mojej ścieżki naukowej, a dopiero jej początek" - napisał w mediach społecznościowych prof. Mateusz Hołda.

Został zauważony przez media już kilka lat temu. Tak w 2019 roku pisała o nim „Gazeta Wyborcza” w artykule pt. „Doktor bez magistra”:

Rozpoczyna naukę w Liceum Ogólnokształcącym Zakonu Pijarów, w klasie o profilu medycznym. Nie ogranicza się jednak  do przedmiotów ścisłych. Bierze udział w konkursach dotyczących nauk społecznych, a nawet teologii. Angażuje się również w zajęcia pozalekcyjne, jest członkiem szkolnego samorządu. Organizowanie cudzego czasu sprawia mu sporą przyjemność. Nie wie jeszcze, że w przyszłości stanie się to częścią jego obowiązków zawodowych.

Pokusy związane z życiem w dużym mieście raczej go omijają. Jest zbyt oddany nauce, aby marnować weekendy w krakowskich pubach i kawiarniach. Poza tym dyrekcja szkoły bardzo dba o to, aby uczniowie poświęcali wolne chwile na dalszy rozwój, np. aktywność w kołach zainteresowań. - W liceum powtarzali nam, że - jak sama nazwa wskazuje - powinniśmy mieć do czynienia z "ogólnym kształceniem". Skupiałem się więc również na przedmiotach humanistycznych. Uważam zresztą, że lekarz powinien dysponować również wiedzą pozamedyczną - mówi Mateusz.

Na razie jednak chłopak jest na początku drogi do celu. Musi skończyć liceum, a po nim dostać się na studia medyczne w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak się okaże, otrzyma upragniony tytuł dużo szybciej niż ktokolwiek przed nim.

Profesorowi Mateuszowi Hołdzie serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. A więcej o jego karierze naukowej i licznych osiągnięciach można przeczytać TUTAJ.