SU-w-ak

W roku szkolnym 2021/22 w ramach programu SU-w-ak zostały zorganizowane zajęcia warsztatowe z zakresu doradztwa zawodowego. Celem projektu "Moja przyszłość=mój wybór" było wsparcie i pomoc młodzieży w zakresie zaplanowania swojej kariery, przyszłości, studiów, wykonywanego zawodu.

Samorząd Uczniowski czynnie włączył się realizację projektu, począwszy od etapu generowania pomysłów, określenia tematyki projektu, przez przygotowanie wniosku, zebranie od uczniów formularzy zgód na badania psychologiczne i przekazanie ich osobie prowadzącej warsztaty z doradztwa zawodowego, aż po etap wykonania zdjęć, podsumowania projektu.  Charakter spotkań sprzyjał temu, by sama tematyka planowania swojej przyszłości mogła budzić w nastolatkach zarówno zaciekawienie, jak i chęć podjęcia odpowiedzialności za własne wybory życiowe, zamiast oporu i uciekania od dorosłości. Wspomniane zajęcia były dwuetapowe. Podczas pierwszych, godzinnych, uczniowie rozwiązywali testy psychologiczne, których celem było określenie profilu osobowości zawodowej oraz głównych cech osobowościowych mających wskazać predyspozycje, uzdolnienia oraz potencjalne wykonywane w przyszłości zawody. Natomiast drugie spotkanie z psychologiem miało formę dwugodzinnych warsztatów, podczas których młodzież zapoznawała się z otrzymanymi wynikami swoich testów, analizowała profile zawodowe, dzieliła się w grupach efektami swojej pracy. Zaangażowanie uczniów było potwierdzeniem tego, jak ważna jest to dla nich tematyka i jak bardzo potrzebna na tym etapie ich edukacji. Za zaangażowanie w tę akcję dziękujemy pani pedagog Kindze Karcz oraz profesorom naszej szkoły: pani Katarzynie Piórek oraz panu Januszowi Podwice.