Biol-chem Dzień Kobiet świętuje w laboratorium:)

W ubiegłą środę, 8 marca, uczniowie klasy 2d uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, zorganizowanych w ramach patronatu tego Wydziału nad klasą medyczną. Tematem wykonywanego ćwiczenia była chromatografia - czyli technika rozdziału mieszanin, wykorzystująca różnice w budowie poszczególnych cząsteczek, przekładające się m.in. na ich podobieństwo do substancji

Uczniowie wykonali rozdział dwóch mieszanin: miąższu przygotowanego z natki pietruszki oraz tuszów znajdujących się w pisakach, czego efektem było wiele kolorowych bibuł, dowodzących obecności różnych barwników w roślinach i wkładach do flamastrów.
Przy okazji nasi młodzi chemicy wykorzystali w praktyce swoją wiedzę o zasadach bezpiecznej pracy w laboratorium i jego wyposażeniu, a także doskonalili umiejętność sporządzania notatek z prowadzonych eksperymentów.
W myśl zasady: praktyka czyni mistrza, czekamy na kolejne patronackie wyjście na Wydział Chemii, które już niedługo!