Oczarowana chemią 1e

Oczarowana chemią 1e

Dla uczniów klasy 1e (profil medyczny) miniony piątek, 24 marca, wiązał się ze zwolnieniem z większości lekcji. Czy było to wcześniejsze rozpoczęcie weekendu? W żadnym wypadku! Medyk udał się na Wydział Chemii UJ, by uczestniczyć w spotkaniu z cyklu "Chemia niejedno ma imię".

Pobyt na Wydziale był dla wielu pierwszą okazją na zetknięcie się z akademicką rzeczywistością - oczywiście w mikro-skali. W ramach spotkania odbył się wykład pt. "Dlaczego świetliki świecą, czyli parę słów o relacji pomiędzy światłem a materią", wygłoszony przez dr. Piotra Goszczyckiego. Poruszona tematyka rozwijała poznane na lekcjach zagadnienia dotyczące natury światła, jednak była dość wymagająca. Wykład wzbogaciły widowiskowe pokazy fluorescencji.

Niewątpliwie największą atrakcję stanowiło zwiedzanie różnych części budynku Wydziału Chemii - od laboratoriów studenckich, przez biblioteki i ogród na dachu, po pracownię badawczą, w której nasi uczniowie mogli obserwować eksperymentujących naukowców i poznać właściwości ciekłego azotu. Najczęściej powtarzane pytanie dotyczyło tego, jak nie zgubić się w tak ogromnym budynku - co tylko potwierdza skalę doznanych wrażeń.

Nie możemy doczekać się kolejnych, o których na pewno opowiemy!