Absolwenci - Uczniom -  kolejny wykład już 12.04

Absolwenci - Uczniom - kolejny wykład już 12.04

Z poczucia, że jesteśmy pijarską społecznością i  wielopokoleniową wspólnotą,  zrodziła się idea: Absolwenci – Uczniom.

Projekt, współtworzony przez Grono Pedagogiczne LO Zakonu Pijarów oraz  naszych Absolwentów chcących podtrzymywać więzi z Alma Mater,  zakłada zorganizowanie cyklu wykładów. Pijarscy Absolwenci, a dzisiaj uczeni, artyści, działacze społeczni, osoby spełnione zawodowo będą dzielić się swą pasją i  wiedzą z naszymi obecnymi uczniami.

Chcemy, aby stworzone w ten sposób relacje budowały poczucie przynależności, ciągłości między kolejnymi rocznikami. Pragniemy, aby współcześni wychowankowie z odwagą patrzyli w swą przyszłość, czując mocne więzi  i wsparcie swoich  poprzedników.

Młodzieży pijarska - sapere auso!

W poświąteczną środę, 12 kwietnia, odbędzie się kolejne spotkanie oraz wygłoszony zostanie  wykład: Słowo w powieści.

Naszym gościem będzie znany i ceniony pisarz – Wit Szostak.

Swoją karierę pisarską zaczynał jako autor obracający się w kręgu fantasy i realizmu magicznego, z czasem stał się pisarzem przełamującym schematy gatunkowe.(…) Kilkakrotnie był nominowany do Nagrody im. Janusza A. ZajdlaWichry Smoczogór dodatkowo wyróżnione zostały nagrodą Śląkfy. W roku 2008 otrzymał Nagrodę im. Janusza A. Zajdla za opowiadanie Miasto grobów. Uwertura opublikowane w antologii Księga strachu 2. Za powieść Chochoły otrzymał Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego, a za powieść Fuga był nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2013. W 2014 r. nominowany do Paszportów "Polityki" za Sto dni bez słońca (w 2020 r. znalazł się na długiej liście nominowanych). Laureat Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO za powieść Cudze słowa (2020) oraz nagrody Krakowska Książka Miesiąca za powieść Szczelinami (październik 2022).  Na podstawie powieści Dumanowski w 2012 r. Jan Klata zrealizował w Radiu Kraków słuchowisko Dumanowski. Dokumenty z odnalezionej biografii. W 2013 r. na podstawie tej samej powieści powstał spektakl teatralny Dumanowski side A i B w Starym Teatrze w Krakowie. (…)

Jak sam mówi, używa pseudonimu nie po to, by się ukrywać, lecz aby zasygnalizować, że rozgranicza różne dziedziny swoich zainteresowań, jako że pod swoim prawdziwym nazwiskiem publikuje teksty dotyczące filozofii[1].

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Wit_Szostak#%C5%BByciorys stan na dzień 3.04.2023