Klasa medyczna w laboratorium

Przedostatnie letnie popołudnie (a zatem mówimy o czwartku, 21 września) upłynęło 13 uczniom klasy 3d pod znakiem pierwszych w tym roku zajęć laboratoryjnych na Wydziale Chemii UJ, organizowanych w ramach patronatu tejże uczelni nad klasą medyczną naszego Liceum.

Na chętnych czekała tym razem powtórka z rozpoznawania odczynów wodnych roztworów różnych substancji za pomocą wskaźników, a następnie z analizy jakościowej - czyli odkrywania, jakie substancje zostały ukryte w poszczególnych probówkach. Ostatnim ćwiczeniem była zupełna nowość dla naszych uczniów - a mianowicie miareczkowanie. W ruch poszły biurety półautomatyczne i kolby stożkowe, a na koniec także i kalkulatory, gdyż zadaniem było obliczenie nieznanego początkowo stężenia badanej zasady.

Prowadzący zajęcia mówili, że nasi spisali się świetnie. Spróbujemy ten wynik powtórzyć, gdy wybierzemy się do laboratorium kolejny raz.
Dziękujemy pracownikom Wydziału Chemii UJ za koordynację i przeprowadzenie zajęć.