23. SMP

23. SMP

W dniach 13-15 października, zgodnie z wieloletnią tradycją, w stołecznym mieście Krakowie po raz dwudziesty trzeci odbyło się Spotkanie Młodzieży Pijarskiej. Uczniowie liceów, ich duszpasterze i opiekunowie oraz mieszkańcy pijarskich parafii zjechali do krakowskiego LOZP nie tylko z całej Polski, lecz także z Czech oraz Węgier.

W piątkowy wieczór wszyscy zostali ciepło przyjęci i zakwaterowani, a już po kolacji mieli okazję zaprezentować się na scenie w swoich grupach przyjazdowych i opowiedzieć co nieco o swoim rodzinnym mieście.

Później tego dnia mogli wysłuchać konferencji słynnego TikTokera, księdza Sebastiana Picura, zatytułowanej “W sercu Jezusa”. Mówił on o bożej miłości, miłosierdziu, przebaczeniu oraz grzechu i spowiedzi. Przemówienie płynnie przeszło w nabożeństwo, w czasie którego, przy akompaniamencie czeskiego zespołu, ksiądz Picur nauczał tłumy o Dziesięciu Przykazaniach.
Następnego dnia, z samego rana, nie marnując ani chwili czasu, młodzi pijarzy zgromadzili się, aby wysłuchać trójki świadków [...]. Po przemowach podzielili się na grupy i w towarzystwie dziarskich animatorów podzielili się wrażeniami i przemyśleniami.
W samo południe jesiennej soboty w kościele Matki Bożej Ostrobramskiej przy ul. Meissnera miała miejsce niepowtarzalnie wytworna Eucharystia. Kl. Krzysztof Świderski w obecności swej rodziny, współbraci, samego Ojca Prowincjała, jak i całej pijarskiej społeczności złożył Śluby Wieczyste. [...]
Następnie podróżnicy z dalekich stron mieli przyjemność zwiedzić królewskie miasto, stolicę prowincji, a w nim między innymi kościół przy ulicy Pijarskiej, w którym spoczywa serce ks. Stanisława Konarskiego. Gorączkowe eksplorowanie starych uliczek zajęło całe popołudnie, dopiero po zachodzie słońca zespoły wróciły do liceum.
A tam cały wieczór młodzież spędziła na dyskotece, zabawie, tańcach i wrzaskach... czy raczej śpiewach. Zaczęło się od niecodziennego koncertu, który przeprowadziła dwójka znanych celebrytów, wzywając kolejne grupy do wystawienia przygotowanych na tę okazję utworów muzycznych. Każde miasto urzekło publiczność w inny sposób, chwaliło się swoimi talentami i zdolnościami kompozytorskimi. Tematyka piosenek odnosiła się oczywiście do tegorocznego hasła, jakim jest “Moje miejsce”.
Nikt nie zdążył nawet złapać tchu, gdy estradę zajęli odkrywcy, którzy poderwali tłum i zabrali młodych w niezapomnianą przygodę po miejscach na całym świecie, gdzie wśród wielokulturowej mieszanki latynoskich rytmów, bałkańskich okrzyków i arabskiego zawodzenia miał miejsce głośny i barwny pokaz wszystkim dobrze znanych tańców pijarskich.

Po zabawie, gwoli ochłonięcia i wyciszenia,  pod przewodnictwem Ojca Rafała Stenki miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, której klimat nadała zgromadzona w pospolitym ruszeniu Wielopokoleniowa Schola SMP.
Niedziela rozpoczęła się konferencją siostry Scholastyki, albertynki, która opowiadała, jak odnaleźć swoje miejsce w Kościele [...].Wtedy też wypowiedziała się dwójka uczniów, którzy uczestniczyli w tegorocznych Światowych Dniach Młodzieży. Ci opowiedzieli o swoich odczuciach i doświadczeniach oraz o dwóch różnych stronach ich pobytu w Portugalii.
Całość zwieńczyła, rzecz jasna, Msza Święta, kończąca 23. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej. Po niej pijarzy mogli się już tylko posilić, a po rzewnych pożegnaniach wszyscy opuścili Kraków i powrócili do swych odległych krain.