Zbieranie

Nasi duszpasterze zawsze podkreślają, że obchodzony corocznie w Liceum czas rekolekcji wielkopostnych to najważniejszy w każdym roku szkolnym moment pracy formacyjnej. Czemu jest on jednak tak ważny? Odpowiedzią na to – może tylko częściową, ale jednak szczególnie chyba celną – jest to, co kryje się w samej łacińskiej etymologii słowa „rekolekcje”.

Otóż – termin ten jest złożeniem dwóch wyrazów: czasownika „colligere”, oznaczającego zbieranie, oraz znajomo brzmiącego przedrostka „re”, określającego czynność podejmowaną na nowo. Tak zatem – rekolekcje są po to, by coś „pozbierać na nowo”. A co? Cóż – na to już zapewne każdy musi odpowiedzieć sobie sam…  Ale na pewno wielkopostne skupienie, wyciszenie, zamyślenie dobrze się komponuje z takim właśnie podstawowym rozumieniem rekolekcji: najgłębiej ewangelicznego poszukiwania na nowo tego, co być może zginęło. A w tym roku w naszym Liceum uczniowskiemu „zbieraniu na nowo” czule i ekstatycznie jednocześnie towarzyszyła dominikańska Wspólnota Uwielbienia i Ewangelizacji Janki.