Apel w sprawie religii

Apel w sprawie religii

Przedstawiamy apel Rady Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów dotyczący dyskusji na temat lekcji religii w szkołach. Apel skierowany jest do rodziców uczniów naszych szkół, szkół działających na terenie naszej parafii, naszych absolwentów, uczestników duszpasterstw.


Drodzy Rodzice Uczniów szkół pijarskich i Uczniów ze szkół na terenie parafii pijarskich, którzy posyłają swoje dzieci na religię

Zachęcam Was do zabierania głosu w toczącej się debacie dotyczącej lekcji religii a pośrednio  obecności wierzących w polskim systemie edukacji. Wypowiadają się w niej politycy, przedstawiciele Episkopatu Polski i katecheci. Bardzo cenny będzie Wasz głos, bo nauczanie religii w szkołach publicznych opiera się na konstytucyjnym prawie rodziców do wychowania dzieci zgodnie z przekonaniami. 

Apel ten kieruję również do Absolwentów szkół pijarskich, dawnych uczestników duszpasterstw i do wszystkich, którzy czują się odpowiedzialni za sprawy publiczne: włączajcie się w już istniejące akcje lub twórzcie własne. Ponieważ szkoły pijarskie są w większości szkołami publicznymi, proszę Was także, żebyście przypomnieli o prawie do kształtowania całości nauczania i wychowania w szkołach katolickich zgodnie z nauczaniem Kościoła. 

Zwracam się do Was niezależnie od tego, jak oceniacie lekcje religii. Ufam, że obecna debata zmobilizuje nas do lepszego zajęcia się problemami związanymi z tym przedmiotem. Spór toczy się jednak o coś bardziej fundamentalnego: o możliwość manifestowania przekonań religijnych w sferze publicznej i o całościowe wychowywanie dzieci i młodzieży z uwzględnieniem ich relacji do Boga. Dlatego Rada naszej Prowincji, która obradowała w dniach 27-29 lutego br. upoważniła mnie do napisania tego apelu.

Kraków, 19 marca 2024 r.

o. Mateusz Pindelski SP 

Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów