Wymiana polsko-niemiecka w Gilching

Tydzień od 2 do 9 czerwca uczestnicy wymiany polsko-niemieckiej, pod opieką Almy Rzoncy-Biel i Agnieszki Kubiczek,  spędzili w Gilching pod Monachium. Obraz zalanych terenów po powodzi, która nawiedziła w ostatnich dniach Bawarię, i widok ciemnych chmur rodził obawy, czy aby nie będzie to czas spędzony  w strugach deszczu. Ale najwidoczniej przywieźliśmy z Polski słońce, bo towarzyszyło nam ono większość czasu, pozwalając podziwiać piękno Monachium i okolic.

Pobyt rozpoczął się tradycyjnie wizytą w Gymnasium im. Christopha Probsta w Gilching, w czasie której wręczyliśmy pani dyrektor upominek z okazji jubileuszu 30-lecia wymiany, poznaliśmy budynek szkoły i uczestniczyliśmy w lekcjach. Na wycieczkach zwiedzaliśmy barwny monachijski ogród botaniczny oraz sąsiadujący pałac Nymphenburg, jak również cieszyliśmy się rejsem po jeziorze Chiemsee i wizytą na dwóch wysepkach -Herren- i Fraueninsel. Zwiedzając stare miasto nie tylko wspięliśmy się na wieżę widokową kościoła św. Piotra, ale także degustowaliśmy bawarskie smakołyki. Dzięki grze terenowej poznaliśmy aktywnie historię budowy, robiącego duże wrażenie, terenu parku olimpijskiego oraz zamachu terrorystycznego w czasie igrzysk 1972 roku. Szczególnie podobało nam się dawne miasteczko olimpijskie z kolorowymi domkami zamieszkanymi obecnie przez studentów oraz wizyta w muzeum BMW, po której mogliśmy się wykazać znajomością zasad zrównoważonego rozwoju na warsztatach. W wolnym czasie nie zabrakło okazji do nawiązywania kontaktów towarzyskich z naszymi partnerami z wymiany, wspólnych wypadów rowerami nad pobliskie jeziora czy do innych atrakcji Monachium.