Wymiana chórów

W dniach 4.-8. marca miała miejsce międzynarodowa wymiana chórów szkolnych, w której uczestniczyli uczniowie z trzech państw: Słowenii, Słowacji i Polski. W tym roku gospodarzem wymiany była szkoła st. Stanislav's Institution w Lublanie (Słowenia).Nasze Liceum reprezentowali chórzyści oraz uczniowie z grupy językowej pod kierownictwem pani prof. Anny Hawleny-Drożdżak, pana prof. Ryszarda Źróbka i pana prof. Andrzeja Pracucha.

Po długiej, lecz upływającej w miłej atmosferze podróży, Słowenia przywitała nas śniegiem i mrozem. Jednak wszyscy zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez goszczące nas rodziny.

W czasie pobytu zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc, poznawaliśmy słoweńską kulturę oraz próbowaliśmy się porozumiewać w ojczystych językach. Spacerowaliśmy po ślicznej Lublanie, zaglądnęliśmy w głąb Jaskiń Szkocjańskich, zobaczyliśmy Morze Adriatyckie, będąc w portowym miasteczku Piran.

Mimo bogatego w atrakcje programu, codziennie odbywały się 5-godzinne próby. Pan prof. Źróbek nie oszczędzał naszych chórzystów, jednak zaprezentowali się oni wspaniale podczas finałowego koncertu na deskach słoweńskiej Filharmonii.

Tematem przewodnim tegorocznej wymiany były hymny narodowe. Grupa językowa zajmowała się ich tłumaczeniem i przybliżaniem okoliczności ich powstawania. Chóry perfekcyjnie wykonały wszystkie trzy utwory w ojczystych językach.

Na koniec wyjazdu odbyła się uroczysta Msza Święta, po której nastąpiło pożegnanie. Chórzyści, którzy przez trzy dni dawali z siebie wszystko, wracali chorzy i zmęczeni. Jedynym ratunkiem na bolące gardła okazały się rozbudzająca kawa i rozgrzewająca herbata.

Myślę, że każdy będzie wspominał ten wyjazd jako bardzo udany. Na pewno wróciliśmy z mnóstwem wspaniałych wspomnień. A kto wie, może w przyszłym roku spotkamy się w podobnym składzie, tym razem w Słowacji?

Monika Zasada, kl. IIc