Święto Uczenia Się

Jeszcze niewiele ponad dwie dekady temu Dzień Edukacji Narodowej oficjalnie nazywany był Dniem Nauczyciela. I wcale nie było to dobre – bo 14 października nie powinien być obchodzony jako dedykowany jednej tylko grupie zawodowej (to znaczy oczywiście też, może nawet w pierwszym rzędzie – ale nie wyłącznie). Tu chodzi przecież o coś znacznie ważniejszego: o przypomnienie momentu i ludzi, którzy jako pierwsi wpadli na pomysł, że uczenie kogoś i uczenie się – uczenie w ogóle, jako takie – jest czymś na tyle ważnym, że stanowi część interesu narodowego, że powinno być nadzorowane, ale i wspierane przez samo państwo z królem na czele.

Trudno przecenić znaczenie tego faktu – to od tego momentu rozpoczyna się proces, który końcem jest współczesne założenie, że jednym z najważniejszych mierników wartości człowieka jest jego wykształcenie. Dlatego też 14 października nie jest ani świętem ucznia, ani świętem nauczyciela, ani też świętem woźnego, sekretarki czy konserwatora – to wielki powód do dumy i świętowania dla nich wszystkich, w jakikolwiek sposób biorących udział w tym niezwykłym przedsięwzięciu, jakim jest bycie szkołą. Po prostu – Święto Uczenia Się.

W naszym Liceum dzień ten obchodzony jest wyjątkowo uroczyście – wszak nasz patron, Stanisław Konarski, założyciel Collegium Nobilium, którego nasza Szkoła stara się być kontynuatorką, jest pierwszym z tych wielkich, którzy ponad dwieście lat temu uczeniu się nadawali status edukacji narodowej. Celebracje w gmachu Szkoły nie mogły się zatem obyć bez krótkiego przypomnienia zasług wielkiego pijara. Prócz tego ks. dyr. Edward Kryściak uhonorował specjalnymi nagrodami trójkę pracowników naszej Szkoły. W gronie wyróżnionych znalazła się pani prof. Iwona Schab, pan prof. Janusz Podwika - długoletni opiekun Samorządu uczniowskiego oraz pani Małgorzata Kmita - księgowa naszej Szkoły. Dokonała się też uroczysta zmiana samorządu uczniowskiego, wreszcie – z życzeniami dla nauczycieli wystąpili przedstawiciele Rady Rodziców. Uroczystość uświetnił też występ naszego chóru, który towarzyszył nam również w czasie Mszy Świętej, na której uczniowie klas pierwszych Liceum i Gimnazjum złożyli uroczyste ślubowanie.