Narodowy Dzień Pamięci

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

„Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy” Fragment ten, pochodzący z wiersza Zbigniewa Herberta „Wilki” , obecnie traci na aktualności, ponieważ „Żołnierze Wyklęci” nie są już „wyklętymi”, tak jak chciały tego komunistyczne władze. Coraz więcej osób czci pamięć bohaterów podziemia antykomunistycznego, walczących o niepodległość Polski w czasach stalinowskich. Szczególną ku temu okazją jest obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Również nasza Szkoła nie zapomniała o żołnierzach niezłomnych.

Już w piątek 28 lutego na budynku Szkoły wywieszono flagi państwowe, a w holu pojawiła się wystawa przygotowana przez Samorząd Szkolny, pokazująca sylwetki niektórych partyzantów oraz historyczne zdjęcia przedstawiające ich odziały oraz życie codzienne i walki. W poniedziałek 3 marca naszym gościem był zaproszony przez Ojca Dyrektora Pan dr. Marcin Horolski z Instytutu Pamięci Narodowej. Wygłosił on prelekcję i  wyświetlił prezentację na temat ogólnej sytuacji w powojennej Polsce oraz o najważniejszych oddziałach podziemia antykomunistycznego. Nie zabrakło też ciekawostek i historii o bohaterskich czynach. Szkolne obchody tego święta z pewnością wzbogaciły wiedzę historyczną i poczucie tożsamości narodowej. Żołnierze Wyklęci, cześć Ich pamięci!