Kanonizacja bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II

Nie trzeba było długo czekać na wypełnienie się listy uczniów chętnych, by pojechać do Rzymu na uroczystość kanonizacji błogosławionych papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Do grupy dołączyło kilku uczniów i absolwentów z zaprzyjaźnionego Poznania oraz klerycy z pijarksiego seminarium. Łącznie 57 pielgrzymów wyjechało, by swoją obecnością i modlitwą wypraszać wstawiennictwa wyniesionych na ołtarze.

Program pielgrzymki obejmował zwiedzanie Asyża, Rzymu oraz Padwy. Oczywiście wśród wymienianych miast nie może zabraknąć Fraskati położonego w odległości 20km od Rzymu. Mieści się tam pijarska szkoła, w której, dzięki zaangażowaniu i uprzejmości Ojców Pijarów, mieliśmy 'bazę wypadową'.

Pomimo zapowiadanych milionów pielgrzymów zmierzających do Rzymu wiele udało się nam zobaczyć. Wśród najważniejszych zabytków znajdują się oczywiście rzymskie bazyliki: Bazylika św. Piotra, Bazylika św. Pawła za Murami, Bazylika św. Jana na Lateranie, Bazylika Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu. Byliśmy w katakumbach, na Placu Navona, na Placu Hiszpańskim, przy Fontannie di Trevi.

W naszej pielgrzymce nie zabrakło akcentów związanych z życiem św. Józefa Kalasancjusza, założyciela Zakonu Pijarów. Zobaczyliścy dom św. Pantaleona, w którym mieszkał, kościół, gdzie spoczywają jego szczątki, dzielnicę Zatybrze, gdzie odnalazł swe powołanie.

Wśród pielgrzymujących znaleźli się i tacy, którym udało się podczas Mszy kanonizacyjnej wejść na Plac św.Piotra i bezpośrednio uczestniczyć w tym, tak ważnym dla nas wydarzeniu.

Św. Janie XXIII i św. Janie Pawle II - módlcie się za nami.