Rozpoczął się maturalny maraton

Zakwitły kasztanowce a w szkole pojawili się elegancko ubrani absolwenci. Jak co roku ruszył maraton maturalny. Maraton - bo egzaminy trwają od 4 do 29 maja (rano i po południu).  Do matury w nowej formule przystąpiło w naszej szkole ponad stu abiturientów z pięciu klas. Maturalne zmagania  rozpoczęły  się egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym.

W nowej formule maturzyści zdają obowiązkowo cztery egzaminy pisemne i dwa ustne.  W części pisemnej:‎ egzamin z języka polskiego, matematyki i języka obcego (na poziomie podstawowym)‎ oraz egzamin z wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym)‎.  W części ustnej:‎ egzamin z języka polskiego i z języka obcego nowożytnego.  Dodatkowo można zdawać do pięciu egzaminów nadobowiązkowych na poziomie rozszerzonym.

Egzamin ustny z języka polskiego ma również zmienioną formułę. Zamiast  przygotowywanych wcześniej prezentacji, maturzysta będzie losował – nieznane mu wcześniej – zadanie egzaminacyjne ‎zawierające tekst kultury (literacki, ikoniczny, lub popularnonaukowy z zakresu ‎wiedzy o języku) oraz odnoszące się do niego polecenie.‎

Życzymy zdającym sukcesów na egzaminach i dostania się na wymarzone studia. Jak co roku wspieramy ich też modlitwą (czytaj więcej),