Uroczysta Inauguracja Roku Szkolnego 2015/2016  w Warszawie

Uroczysta Inauguracja Roku Szkolnego 2015/2016 w Warszawie

W dniu 6 września  podczas Uroczystej Mszy św. na Warszawskich Siekierkach odbyła się inauguracja Nowego Roku Szkolnego 2015/2016. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej ks. bp. Michał Janocha. Na uroczystość przybyli licznie uczniowie, dyrektorzy  i nauczyciele z  pijarskich szkól wraz z pocztami sztandarowymi. Obecny był przełożony Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów o. Józef Matras SP.

W homilii bp Michał Janocha nawiązał do Ewangelii dnia Mk 7, 31-37 Uzdrowienie głuchoniemego i do słowa Jezusa «Effatha», to znaczy: «Otwórz się».  Bp Janocha zwrócił uwagę, iż mamy otwierać się na doświadczenia innych ludzi, które mogą być różne od naszych. Ale też mamy wybierać z tych doświadczeń rzeczy dobre, a zamykać się na sprawy, które mogą nas degradować, zalecił  kaznodzieja, dając  przykład zachowania przy korzystaniu z internetu.  „ Jesteś powołany, aby z tysiąca propozycji, które daje życie wybierać rzeczy dobre, bo tam gdzie wszystko jest dobre, wszystko inne traci sens” – powiedział bp. Janocha, zachęcając abyśmy otwierali się  na Boga, który nas stworzył i do którego zmierzamy. Kaznodzieja mówił o własnym doświadczeniu spotkania i pracy z niewidomymi, ucząc się od nich miłości. Wskazał, że my mamy czerpać właśnie w tym kościele MB Nauczycielki Młodzieży, bo tutaj uczymy się miłości, a każdy z nas jest trochę niewidomy i głuchoniemy, jeśli myślimy  tylko o sobie.
Po mszy świętej odczytano Akt Zawierzenia Bogu Ojcu Dzieła Wychowania.
We mszy świętej uczestniczyła p. Władysława Papis, świadek objawień Jezusa i Maryi na Siekierkach w latach 1943-1949.
W słowie pożegnania bp. Janocha przypomniał, że pierwszą wyższą szkołą otwartą w Warszawie było  pijarskie Collegium Nobilium, założone przez pijara ks. Stanisława Konarskiego.
Przed mszą świętą, w sali teatralnej miało miejsce  XII Forum Edukacyjne pt. „Bezpieczeństwo w sieci”.
Po mszy świętej w pobliżu kościoła odbył się festyn dla dzieci i młodzieży.

Podajemy za: http://www.pijarzy.pl