Rozpoczęcie roku szkolnego

W pierwszy wtorek września – czyli dokładnie pierwszego dnia tego miesiąca – uczniowie Liceum rozpoczęli kolejny rok szkolny. W pięknych promieniach wciąż jeszcze letniego słońca zebraliśmy się późnym rankiem w holu Szkoły, by wspólnie otworzyć dziesięć najbliższych miesięcy wytężonej pracy, ale też pewnie wielu radości i niespodzianek.

Obchody przebiegały z grubsza według dość oczywistego scenariusza – w czym nie ma nic złego, wszak takie święta swą siłę czerpią również z powtarzalności, a ta z czasem obrasta specyficznymi rytuałami, które tylko podkreślają wyjątkowość chwili, tworzą wspólnotę nie tylko tych, którzy akurat dziś tu się zebrali, ale też łączą nas z tymi, którzy we wcale długiej historii Liceum rozpoczynali naukę witani tak samo uroczyście... Wyjątkowe było może to, że – co bardzo wszystkich nas cieszy – w tym roku w Szkole uczyć się będzie wyjątkowo znaczna ilość uczniów (stan osobowy po raz pierwszy od wielu lat przekroczył cztery setki). Powitaliśmy też w naszym gronie pokaźną liczbę nowych nauczycieli – i choć wszyscy spotkali się z podobną serdecznością, otwartością i zaufaniem, to szczególnie cieszy nas powrót do grona pedagogicznego o. dr. Mateusza Pindelskiego, katechety, polonisty, duszpasterza i prefekta Gimnazjum, absolwenta Liceum, który powraca do nas po czasie spędzonym na zaszczytnym miejscu tuż przy boku Ojca Generała w Rzymie.

Dalsze części uroczystości odbywały się w klasach z wychowawcami, oraz – zgodnie z dobrą tradycją zostawiania najważniejszego na koniec – w kościele Matki Boskiej Ostrobramskiej, gdzie w czasie uroczystej Mszy Świętej wspólnota obu naszych Szkół powierzyła rozpoczynający się rok szkolny najwyższej instancji.