Uroczysta inauguracja roku szkolnego w Warszawie

Jak co roku, w pierwszą niedzielę września, delegacja naszej Wspólnoty szkolnej wzięła udział w Inauguracji roku szkolnego w pijarskim sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach. Uroczystość zgromadziła nauczycieli, dzieci oraz młodzież ze szkół pijarskich z całej Polski. Obecny był także o. Prowincjał Józef Matras.

Liturgię Eucharystii uświetnił chór naszej Szkoły pod kierunkiem Pana Ryszarda Źróbka.

Punktem centralnym inauguracji była Eucharystia, której przewodniczył bp Michał Janocha, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej. W swej homilii ks. biskup przypomniał, że szkoła jest miejscem przekazywania wiedzy o świecie i człowieku. Wiedzę należy jednak odróżnić od mądrości. Tego już się nie da nauczyć, chociaż dobra szkoła może przybliżyć do mądrości, a w każdym razie wzbudzić w uczniu pragnienie bycia mądrym. Mądrości najlepiej uczą święci - dodał - nawiązując do kanonizacji Matki Teresy z Kalkuty.

Na zakończenie liturgii uczniowie odczytali Akt zawierzenia Bogu Ojcu dzieła wychowania.

Eucharystię na rozpoczęcie roku szkolnego w szkołach pijarskich poprzedziło XIII Forum Edukacyjne, którego tematem przewodnim było pytanie: Pragnienie szczęścia - szansa czy zagrożenie?. W trakcie prelekcji psychoedukatorzy i pedagodzy szkolni zastanawiali się m.in. nad problemami i wyzwaniami dotyczącymi uzależnień wśród młodzieży, natomiast po mszy św. odbył się festyn na pożegnanie wakacji.