Konferencja w Hebdowie

W dniach 29-30 maja w Hebdowie odbyła się konferencja podsumowująca, organizowana przez Fundację Oświatową im. ks. Stanisława Konarskiego,  w ramach projektu "Współpraca młodzieży polskiej i szwajcarskiej w celu wypracowania optymalnego modelu aktywizacji młodego pokolenia do udziału w życiu publicznym". W konferencji wzięli udział uczestnicy projektu, jak również specjalny gość - dr Ivo Regli, rektor Stiftung Gymnasium Untere Waid - naszego szwajcarskiego partnera w projekcie.

Naszą szkołę reprezentował Opiekun Samorządu Uczniowskiego prof. Janusz Podwika oraz uczniowie: Jan Nowak - przewodniczący Samorządu Uczniowskiego i Wiktor Kadłubowski - występujący także w roli tłumacza.

Dr Ivo Regli, jak również uczestnicy projektu - tj. Nauczyciele oraz Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, prezentowali autorskie programy pilotażowe z zakresu aktywizacji młodzieży do udziału w życiu publicznym. Jeszcze w tym roku szkolnym programy zostaną wydane w formie publikacji książkowej.

Oto jak konferencję wspomina jeden z jej uczestników - Jan Nowak:

Warsztaty w Hebdowie były dla mnie naprawdę ogromnym przeżyciem. Na samym początku nie miałem pojęcia, jak będą one wyglądać , co będziemy tam robić… Okazało się , że była to przygoda, którą zapamiętam do końca życia . Wspaniałe warsztaty , gdzie wypracowywaliśmy projekty, które mają pomóc w rozwoju szkół. Mieliśmy możliwość wymienienia się doświadczeniami z innymi uczniami z odległych rejonów Polski. Zobaczyliśmy,  jakie akcje w danych szkołach są przeprowadzane i jak są realizowane.

Jednak moim zdaniem najważniejszą a zarazem najcenniejszą rzeczą, jaką z tych warsztatów wyniosłem, są nowe znajomości. Ludzie, których tam poznałem,  są na prawdę niesamowici. Nie mieliśmy wiele czasu, by poznać się lepiej, lecz wykorzystywaliśmy każdą wolna chwilę, każdy moment. Przyjaźnie tam zawarte z całą pewnością przetrwają długo. Mam również nadzieję, że takie projekty będą częściej realizowane.