Święto Komisji Edukacji Narodowej i Dzień Patrona Szkoły

14 października to w polskiej edukacji dzień szczególny – od dawna obchodzony jako tradycyjny Dzień Nauczyciela, upamiętniać ma datę wyjątkowo doniosłą: inny czternasty dzień października, ten sprzed dwustu czterdziestu trzech lat, kiedy to polscy oświeceni powołali do życia Komisję Edukacji Narodowej. A instytucja ta była przecież jednym z najpiękniejszych momentów europejskiego Wieku Filozofów: po raz pierwszy ktoś uznał wiedzę i jej przekazywanie za wartości na tyle istotne, że powinien się nimi zająć bezpośrednio majestat państwa.

Nie byłoby jednak Komisji, gdyby nie postać Stanisława Konarskiego – wielkiego pijara, twórcy reformy polskiej edukacji, z której ducha KEN się narodził (samemu Konarskiemu tego spełnienia jego najskrytszych marzeń niestety nie było dane dożyć, zmarł na niewiele ponad dwa miesiące przed 14 października 1773 roku); dlatego nasze Liceum, noszące imię Konarskiego i będące sukcesorem stworzonego przezeń Collegium Nobilium, Święto Komisji Edukacji Narodowej obchodzi w sposób szczególnie uroczysty.
Tegoroczne uroczystości zgromadziły nas 13 października, w dniu upamiętniającym patrona Liceum. Zaczęliśmy na holu szkoły, gdzie grupa uczniów przybliżyła wszystkim (zwłaszcza pierwszoklasistom) postać Stanisława Konarskiego, idee jego reformy oraz sens i wagę dzieła Komisji Edukacji Narodowej.

W trakcie spotkania w holu Liceum wysłuchaliśmy wykładu dr hab. Moniki Ślufińskiej z Zakładu Dziennikarstwa Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ pt. "Nowe media w edukacji".

Wśród wielu życzeń składanych nauczycielom przez uczniów oraz Radę Rodziców, największą rangę miała – jak co roku – nagroda Dyrektora Szkoły, którą w tym roku uhonorowana została pani Wioletta Kica. Centralnym momentem uroczystości była jednak oczywiście Msza Święta dla społeczności obu naszych szkół w kościele Matki Boskiej Ostrobramskiej, podczas której pierwszoroczni licealiści i gimnazjaliści złożyli uroczyste ślubowanie.
Sympatycznym i luzującym zwieńczeniem obchodów był turniej siatkówki o Puchar Księdza Dyrektora, wygrany przez połączoną reprezentację nauczycieli i uczniów Gimnazjum.