Śpiewająco

Na progu nowego wieku narodził się pomysł, by chóry z trzech pijarskich szkół ze Środkowej Europy – z Diecezjalnego Klasycznego Gimnazjum ze stolicy Słowenii, Lublany, Pijarskiego Gimnazjum Jozefa Braneckeho ze słowackiego Trenczyna, no i oczywiście z naszego Liceum – rokrocznie spotykały się (naprzemiennie w jednym ze swoich macierzystych miast) na wspólnych próbach, występach, ale też (przed wszystkim) po to, by zawiązywać między sobą nici sympatii i przyjaźni.

Pomysł – jak miało się niebawem okazać – nie tylko chwycił, ale też chwycił bardzo mocno, czego dowodem tegoroczna „pełnoletniość” projektu: choć trudno w to uwierzyć, nasza śpiewacza wymiana obchodziła właśnie osiemnastkę.

A kogo jak kogo, ale licealistów z pewnością nie trzeba przekonywać (ani uświadamiać), że osiemnastki są po to, by obchodzić je hucznie. Muzyczne talenty zjeżdżały do Krakowa już od czwartkowego popołudnia 17 marca, by spędzić bardzo intensywny czas poświęcony zwiedzaniu i wzajemnemu poznawaniu się (tu wielki udział miał od lat towarzyszący wymianie projekt językowy, w którym grupy młodzieży ze Słowacji, Słowenii i Polski wspólnie pracują nad różnymi zagadnieniami tożsamościowymi; w tym roku tematem ich spotkań była droga do chrztu każdego z naszych narodów), a nade wszystko – oczywiście śpiewaniu. Jego przedsmak uczniowie Liceum otrzymali już w piątek w czasie jednej z lekcji, na holu Szkoły, ale wielki finał rozegrał się 19 marca, w niedzielę wieczorem, w krakowskiej filharmonii.

Przez ponad dwie godziny chóry kierowane przez swych znakomitych dyrygentów – panów Martina Holúbka,  Damijana Močnika i Ryszarda Źróbka – świętowały swoje spotkanie. A ponieważ okazja była ku temu – jako się rzekło – szczególna, nie zabrakło też szczególnych momentów: krótkiego występu małego chóru stworzonego specjalnie na tę okazję przez absolwentów naszego Liceum oraz towarzyszenia (w czasie wieńczącego występ finału Haendlowskiego oratorium „Mesjasz”) instrumentalnego zespołu kameralnego złożonego w dużej części z naszych uczniów.

Finałowe "Hallelujah" G.F.Haendla w wykonaniu połączonych chórów do wysłuchania i zobaczenia na:  YouToube

Więcej zdjęć pod adresem: https://get.google.com/albumarchive/112712945275087123580/album/AF1QipPbFRV8VOD1d1U6fn5w2J8ipcPAKW6IJ-N0CZxC

Fotorelacja z koncertu w szkole: