Jak co roku, a przecież trochę inaczej

Z jednej strony – wszystko było jak co roku o (mniej więcej) tej samej porze: wraz z resztą polskich szkół obchodziliśmy Dzień Komisji Edukacji Narodowej, a w naszym Liceum w sposób szczególny celebrowaliśmy Święto Patrona Szkoły – bo tak się składa, że obie te okazje są dla nas podobnie ważne (w końcu gdyby nie działalność ks. Stanisława Konarskiego, nigdy nie byłoby też pierwszego na świecie ministerstwa edukacji…).

Tak zatem – jak co roku odbyła się uroczysta Msza Święta w kościele Matki Boskiej Ostrobramskiej, w czasie której nowo przyjęci uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie. I podobnie jak co roku, w holu Liceum przypomniano nam wagę dzieła życia Stanisława Konarskiego. Również w zgodzie z tradycją, Ksiądz Dyrektor wręczył nagrody dla szczególnie zasłużonych nauczycieli – w tym roku uhonorowano panie Katarzynę Dudę-Kaptur oraz Agnieszkę Grodecką, a także pana Dominika Kuliga. No i także jak co roku – nastąpiła zmiana samorządu uczniowskiego, a uczniowie i ich rodzice złożyli życzenia nauczycielom.

A jednak coś było inaczej – po pierwsze, Eucharystii przewodniczył wyjątkowo znakomity gość, Jego Ekscelencja ksiądz metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski, którego celebra i homilia, przypominająca o głębi sensów skrytych w modlitwie pańskiej, nadały naszym uroczystościom dodatkowego splendoru i prestiżu. Po wtóre – po raz pierwszy od dawna w ślubowaniu klas pierwszych nie brali udziału gimnazjaliści, którzy tym razem wystąpili jako uczennice i uczniowie klas siódmych pijarskiej Szkoły Podstawowej…