O Kazimierzu Wielkim mówi się, że zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną; Kopernika mądrość ludowa ubrała w rolę tego, który (by nieco sparafrazować znane przysłowie) zastał Słońce kręcące się wokół Ziemi, a zostawił naszą planetę dostojnie wirującą wokół swej najbliższej gwiazdy... O Stanisławie Konarskim można by powiedzieć podobnie: że zastał polską edukację sarmacką (czyli – najdelikatniej rzecz ujmując – na niezbyt wysokim poziomie), a pozostawił oświeconą: nowoczesną, spójną, łączącą wyśrubowany pułap nauczania z wychowaniem w duchu Ewangelii, tolerancji i najżarliwszego, jakże potrzebnego na nadciągające ciężkie czasy patriotyzmu.
Nasze Liceum nie tylko nosi imię wielkiego pijara, lecz jest również – poprzez pośrednictwo znakomitej szkoły pijarskiej założonej w podkrakowskich Rakowicach na początku ubiegłego stulecia – pełnoprawnym sukcesorem najsłynniejszej z założonych przez Konarskiego placówek, Collegium Nobilium. Na co dzień oznacza to dla nas wytężoną pracę nad tym, by w tych skarlałych czasach ocalić choć odrobinę z idei naszego znakomitego ojca-założyciela. Od święta staramy się pamięć księdza Stanisława uczcić w sposób wyjątkowo uroczysty: wszak Dzień Edukacji Narodowej upamiętnia datę powołania do życia Komisji Edukacji Narodowej, która nie powstałaby bez dziedzictwa myśli tego, na którego patronat obie nasze Szkoły – liceum i gimnazjum – mają zaszczyt się powoływać.
Obchody Dnia Patrona Szkoły rozpoczęliśmy w Szkole od życzeń składanych nauczycielom i pracownikom Szkoły przez Dyrekcję, Radę Rodziców – no i oczywiście przez uczniów. Kulminacyjnym momentem tej części uroczystości było wręczenie nagród Dyrektora Szkoły osobom szczególnie zasłużonym dla Liceum – w tym roku otrzymali je prof. Małgorzata Dziedzic, prof. Marta Grębosz, prof. Monika Kucała, a także (co spotkało się ze szczególnie entuzjastyczną, niemilknącą owacją) nasz niezawodny portier, pan Marian Pawełczak. Na zakończenie szkolnej części obchodów grupa uczennic i uczniów przypomniała w wielkim skrócie postać i dzieło Stanisława Konarskiego.
Niemniej jednak najważniejszym punktem celebracji naszego święta była oczywiście wyjątkowo podniosła Msza, której przewodniczył Dyrektor obu naszych placówek dydaktycznych, o. Edward Kryściak, a w czasie której uczniowie klas pierwszych Gimnazjum i Liceum złożyli uroczyste ślubowanie wierności ideom szkoły pijarskiej.
Popołudnie i wieczór tego dnia wypełniły przedsięwzięcia dalece mniej oficjalne: mecz siatkówki reprezentacji uczniów gimnazjum, liceum i nauczycieli (wygrany przez tych ostatnich) oraz przeurocze przyjęcie zorganizowane dla nauczycieli przez Radę Rodziców.