W naszym liceum w ostatni czwartek (28.11) odbyły się andrzejki godne wielkich ekranów, andrzejki w stylu filmowym! Czerwonym dywanem przeszło wiele postaci, jednak serca jury skradł duet Kapelusznika oraz Alicji z Krainy czarów. Byli oni znakomitym zespołem i zdobyli pierwsze miejsce w konkursie na najciekawsze przebranie wieczoru! Konkurs nie był jedyną atrakcją....
Kilka dni temu opublikowane zostały wyniki I etapu Olimpiady Statystycznej.
Walka była zacięta, różnice punktowe niewielkie i ostatecznie trójka naszych uczniów została zakwalifikowana do kolejnego etapu, który odbędzie się już 3 grudnia 2024roku.
W ten dzień trzymajcie kciuki za: Mateusza Cebo z klasy 3b, Jana Hadama z klasy 4b i Krzysztofa Mazgaja z klasy 3b, aby świetnie poradzili sobie z kolejnym testem i mogli awansować do etapu centralnego.
Tegoroczne Patrocinium – czyli Święto Opieki Świętego Józefa Kalasancjusza – obchodziliśmy, by tak rzec, w dwóch częstotliwościach. Częstotliwość pierwsza to oczywiście nabożna refleksja – poprowadzona przez o. Jakuba Wojciechowskiego w formie dobrze nam już znanej z comiesięcznych dni kalasantyńskich: modlitwy litanią do Świętego i pogłębionego namysłu nad jednym z wezwań z tejże litanii.
Pośród intensywnego okresu listopadowej nauki, jak co roku, oddech dał długi weekend Święta Niepodległości. Zgodnie z tradycją naszej szkoły organizowany jest wtedy trzydniowy wyjazd w góry. Jednak w tym roku wyjątkowo nie do Łapsz Niżnych, lecz do położonej niedaleko miejscowości - Czarnej Góry.
To wyzwanie skusiło 16 odważnych wędrowników, którzy wyruszyli na podbój wzniesień Spisza.
Odzyskanie przez Polskę niepodległości – sto sześć lat temu, po ponad wieku nieistnienia – było z pewnością cudem, o który modliły się, za którym tęskniły, którego pragnęły pokolenia; wszystkie niezwykłe zbiegi okoliczności, dzięki którym owa niepodległość mogła się ziścić, sprawiają, że myśl o cudzie wcale nie wydaje się taka niedorzeczna. Ale przecież niepodległość to też dzieło konkretnych ludzi, ich trudu i ofiar – nie byłoby jej, gdyby nie krew powstańców i żołnierzy, gdyby nie mrówczy trud dyplomatów i społeczników.
Tuż przed Wszystkimi Świętymi – jak zawsze – jako wspólnota szkolna wspominamy tych nauczycieli, uczniów i pracowników Szkoły, którzy poprzedzili nas w powrotnej drodze do Domu, w którym jest mieszkań wiele. Po raz kolejny zatem wyruszyliśmy delegacją Liceum (z kwiatami, światłem i modlitwą) na miejsca doczesnego spoczynku naszych drogich Zmarłych, by potem spotkać się (oczywiście we wspólnocie z nimi) na Mszy Świętej dedykowanej ich pamięci.
Jeśli nie we wszystkich, to w znakomitej większości dzieł pijarskich na całym świecie dwudziesty piąty dzień każdego miesiąca jest jakąś formą upamiętnienia naszego Świętego Założyciela – na pamiątkę tamtego dwudziestego piątego dnia sierpnia 1648 roku, kiedy to z Wiecznego Miasta do nieskończenie bardziej wiecznego Domu Ojca przeniósł się sędziwy Józef Kalasancjusz.
W dniach 23-25 października klasy 2b i 2c pod opieką prof. Małgorzaty Dziedzic, prof. Sylwii Ząbczyk i prof. Agnieszki Grodeckiej wybrały się na wycieczkę do Sandomierza i Kazimierza Dolnego. Wyruszyliśmy wczesnym rankiem w kierunku Kazimierza Dolnego.
21 października grupa naszych uczniów udała się do Teatru Słowackiego na pierwsze warsztaty teatralne, których celem jest pogłębiona analiza tekstu w kontekście pracy aktorskiej. Tegoroczna edycja warsztatów poświęcona jest interpretacji "Opowieści galicyjskich" Andrzeja Stasiuka. Każdy uczestnik zajęć otrzymał od Teatru swój własny egzemplarz tej książki.
We wtorek, 15 października, uczniowie klasy 3e już po raz drugi w tym roku szkolnym udali się na Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, by odbyć zajęcia laboratoryjne w ramach patronatu wspomnianej uczelni nad klasą medyczną.
Tym razem zadania wymagały od adeptów chemii większej dokładności przy jednoczesnym wysokim tempie pracy. Główną rolę podczas tych zajęć grały kwasy i zasady oraz reakcje zachodzące pomiędzy nimi.
Ależ się działo!... Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej w naszej Szkole obfitował w taką mnogość bardzo różnych wydarzeń, że aż trudno wszystkie wymienić. Niemniej jednak – spróbujmy. Po pierwsze zatem – wydarzyło się to, co celebrujemy rok w rok: dyrekcja i rada rodziców złożyła życzenia nauczycielom (przy tej okazji pani dyrektor Marta Grębosz wręczyła nagrody najbardziej zasłużonym pracownikom Liceum – nie tylko tym dydaktycznym), dokonała się zmiana samorządu uczniowskiego (Piotr Tomczyk z klasy 3B przekazał funkcję przewodniczącego Amandzie Dumas z klasy 2E i jej ekipie, której życzymy wielu dobrych pomysłów i determinacji do ich realizowania) i pocztu sztandarowego.
9 i 10 października 2024 to daty, które zapisują się jako niezwykle ważne w życiu naszego Liceum, a zwłaszcza pierwszoklasistów, którzy wzięli wówczas udział w otrzęsinach i ślubowaniu, stając się tym samym w pełni członkami naszej wspólnoty szkolnej. Występujące po sobie w takiej, a nie innej kolejności wydarzenia są w pewnym sensie symbolem przejścia z czasu beztroski i dzieciństwa w poważniejszy etap życia, jakim jest nauka w szkole średniej.