Dnia 27.09.2024 klasy 2B i 3C wybrały się na wyjazd edukacyjny wraz z prof. Wiesławem Mroszczykiem i wychowawcami klas na Uniwersytet Śląski. Wykłady dotyczyły “OSOBLIWOŚCI ŚWIATA FIZYKI”. Dzięki nim mogliśmy poznać działanie: systemu ochrony przed piorunami, klatki Faradaya, budowę dipoli, mosty kratowe i te, które podtrzymują same siebie.
Założyciel nasz, św. Józef Kalasancjusz, powinien się kojarzyć – co oczywiste – z wszystkim, co najmądrzejsze. A tak się składa, że niezależnie od słyszalnych czasem głosów jakichś bardzo niby światłych krytyków – najlepszym sposobem organizowania życia społecznego na każdym jego szczeblu jest demokracja. Dobrze się więc chyba składa, że tegoroczne wybory do samorządu uczniowskiego Liceum odbyły się podczas celebrowania pierwszego w tym roku szkolnym dnia kalasantyńskiego…
Tytuł powyższy jest być może nie do rozpoznania dla tych, którzy dwadzieścia pięć lat temu zaczynali swoją przygodę z Publicznym Gimnazjum nr 52 Ojców Pijarów w Krakowie (zapewne pełni niepokoju, jak to będzie w szkole nie tylko nowej dla nich, pierwszoklasistów, ale też nowej tak w ogóle, dopiero co otwartej, pachnącej jeszcze świeżością); chyba nawet oni nie są na tyle „dojrzali w latach”, by od razu rozpoznać parafrazę słów z piosenki otwierającej każdy odcinek kultowego ongiś serialu „Czterdziestolatek”.
Na pożegnanie lata, w ostatni letni weekend, grupa uczniów uczestniczyła w drugim szkolnym spływie kajakowym. Z miejscowości Klubowe Młyny do miejscowości Nida w przepięknych okolicznościach przyrody, płynęliśmy "Czarną Nidą". Pod koniec czuliśmy zmęczenie, ale szybka regeneracja przy ognisku z kiełbaskami utrzymała dobre humory do końca wycieczki. Z niecierpliwością czekamy na następne kajakowe wyzwania.
Już w trzecim tygodniu nauki uczniowie klasy 3e wyruszyli na wyjście edukacyjne na Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, by zgłębić swoją wiedzę o emulsjach. Zaczęło się niewinnie - od mieszania oleju i wody, by następnie sięgnąć po emulgatory i badać ich powinowactwo do fazy olejowej i wodnej.
Pamiętacie wielkanocną kwestę zorganizowaną w czasie wielkiego postu w naszym liceum? Jeśli nie, przypomnę:)
Zbieraliśmy jałmużnę na wyjazd dzieci z Ukrainy na wycieczkę do Lwowa. I udało się, między innymi dzięki naszemu wsparciu dziewczyny wyjechały, a my otrzymaliśmy podziękowania i zapewnienie o pamięci w modlitwie! W piątek 5 lipca o godz. 18.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bykówce została odprawiona Msza Święta w inwencji wszystkich ludzi Wielkiego Serca, którzy pomogli przeżyć piękny czas we Lwowie.
To już tradycja, że najlepsi uczniowie Liceum początek roku szkolnego spędzają na bardzo specjalnym obozie naukowym – będącym nagrodą za ich trud, w całości finansowanym przez Szkołę. Tym razem dwudziestka najpilniejszych pierwsze dni września spędziła – pod opieką panów Michała Pacyny i Przemysława Rojka – w mieście rzadko przez krakowian odwiedzanym, a szalenie ciekawym, czyli w Szczecinie.
W sobotę 7 września odbyło się pierwsze w roku szkolnym 2024/25 spotkanie animatorów pijarskich. Podsumowaliśmy miniony rok, zaplanowaliśmy nadchodzący i w ramach formacji poznaliśmy bliżej życie św. Józefa Kalasancjusza. Do wspólnoty animatorskiej zapraszamy wszystkich! Każdy może należeć do tego grona w naszym liceum - wystarczy chcieć i działać!
Tym razem 2 września uroczyście zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny. Najpierw spotkaliśmy się w holu szkoły i uczestniczyliśmy w Mszy Świętej celebrowanej przez o. dyrektora Sławomira Dziadkiewicza i naszych duszpasterzy, których grono zasilił o. Radosław Boboń. W czasie spotkania w holu, z towarzyszeniem sztandaru i pocztu sztandarowego, odśpiewaliśmy hymn Polski i z radością powitaliśmy nie tylko nowy rok szkolny;), ale i nową panią wicedyrektor: panią prof. Martę Grębosz.
Dzięki odbywającemu się w dniach 20-24 sierpnia w Rabce obozowi integracyjnemu kolejny rocznik naszych uczniów będzie mógł radośnie i spokojnie rozpocząć swój pierwszy rok szkolny w murach LOZP.
W dniach 6 - 12 lipca odbyła się 35. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Reprezentacją liczącą 13 osób stawiliśmy się na kampusie SGGW i walczyliśmy o miejsca na podium w rozmaitych dyscyplinach, wśród których można wymienić choćby strzelectwo, śpiew czy szachy. Pod opieką Pani prof. Moniki Kucały i ojca Jakuba Wojciechowskiego zdobyliśmy liczne medale, wyróżnienia i puchary. Choć każdy dzień przynosił inne trudności dla każdego z nas, podołaliśmy wielu wyzwaniom i myślę, że zgodnie możemy stwierdzić, że wyjechaliśmy ze stolicy bogatsi o wiele nowych umiejętności i doświadczeń.
Z ogromną przyjemnością informujemy, że w tegorocznym ogólnopolskim rankingu liceów miesięcznika „Pespektywy” opublikowanym 11 stycznia 2024 r. zajęliśmy 5. miejsce w województwie małopolskim (na 132 sklasyfikowane licea).