IV edycja projektu „Kamienie pamięci” jest poświęcona nauczycielom historii prawdziwej – cichym bohaterom codzienności – pedagogom, wychowawcom, instruktorom czy trenerom, którzy w okresach, kiedy obowiązywała narzucona wersja historii lub nie można jej było uczyć w ogóle, dochowali wierności ucząc młodzież, jak było naprawdę.
„Kamienie pamięci” są metaforą trwałości naszej pamięci o nich. Warto utrwalić ich imiona w lokalnych społecznościach, choćby po to, by przypomnieć, że historię często piszą zwykli ludzie, że warto angażować się w obronie takich wartości, jak niepodległość, prawda, prawa człowieka, wolność czy demokracja. Na stronie internetowej www.kamieniepamieci.ipn.gov.pl w ramach projektu powstanie mapa, na której „kamienie pamięci” będą przypominały ludzi, którzy w czasie wojny ryzykowali życie, prowadząc tajne komplety, a w okresie powojennym odważyli się stawić opór sowietyzacji Polski.
Idea projektu
Naszym zamierzeniem jest przywrócenie pamięci o bohaterskich nauczycielach, często zwykłych ludziach, którzy swą postawą świadczyli o prawdzie stanowiąc wzór dla swoich wychowanków. Przekazując prawdziwy obraz historii narażali się na represje, a nawet utratę życia, czy to organizując tajne nauczanie podczas okupacji, czy opowiadając młodzieży o zakazanych tematach w czasach PRL.
Mamy nadzieję, że rezultatem działań podjętych przez uczestników projektu będzie upamiętnienie tych postaci i upowszechnienie wiedzy na ich temat w artykułach, na stronach internetowych, wystawach czy tablicach pamiątkowych.
Uczestnicy projektu
Uczestnikami projektu mogą być grupy uczniów kierowane przez nauczyciela, drużyny i zastępy harcerskie, koła naukowe, grupy rekonstrukcyjne lub koła kombatantów. Formuła jest otwarta także dla osób indywidualnie zajmujących się historią. Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest przesłanie zgłoszenia do 13 grudnia 2012 r. na adres: Biuro Edukacji Publicznej IPN, ul. Towarowa 28, 00–839 Warszawa (z dopiskiem: „Kamienie pamięci”) lub mailem na adres: kamieniepamieci@ipn.gov.pl (karta zgłoszenia do pobrania poniżej) oraz wykonanie zadań związanych z projektem i przesłanie wymaganej dokumentacji na jeden z powyższych adresów do 31 marca 2013 r.
Zadania uczestników projektu
Zadaniem osób i grup biorących udział w projekcie jest:
1. Odnalezienie nauczyciela, który uczył prawdziwej historii, zasługującego na szczególne upamiętnienie.
2. Opracowanie portfolio tej postaci.
3. Upowszechnienie wiedzy o tej postaci w wybrany przez siebie sposób. Wyniki prac zostaną umieszczone na naszym portalu internetowym na specjalnej podstronie „Kamienie Pamięci – Nauczyciele Historii Prawdziwej”. Na podstawie przesłanych materiałów powstanie wirtualna mapa pamięci.
4. Efektem prac powinien być też projekt upamiętnienia tej postaci zgłoszony lokalnym władzom samorządowym.
5. Przesłanie organizatorom materiałów na stronę internetową i raportu końcowego ze wskazaniem wykorzystanych źródeł.
Pracownicy Biura Edukacji Publicznej IPN i jego oddziałów regionalnych pomogą w:
1. konsultowaniu i merytorycznej ocenie zgromadzonego materiału – nasi naukowcy mogą udzielić wskazówek dotyczących odnajdywania dodatkowych informacji,
2. eksponowaniu prac na naszej stronie internetowej,
3. tworzeniu i dostarczaniu materiałów pomocniczych.
Zachęcamy do zaglądania na naszą stronę, gdzie wkrótce pojawią się wskazówki bibliograficzne.
Pomocą do wyboru nauczycieli, którzy za swą postawę byli represjonowani przez władze PRL w latach 1982–1989 może być lista zamieszczona w publikacji: Wychowawca na czas próby. Jakiego człowieka chcemy wychować? pod red. Krystyny Mroczek – sprawdź w szkolnej bibliotece.
Każdy z podmiotów uczestniczących w projekcie otrzyma dyplom poświadczający udział w akcji upamiętniania nauczycieli historii prawdziwej oraz plakat, na którym można umieścić zdjęcie tej postaci.
Szczegóły można znaleźć na http://www.kamieniepamieci.ipn.gov.pl