Wystawa katyńska i i projekcje filmów katyńskich

Wystawa katyńska i i projekcje filmów katyńskich

09 listopada, przy okazji Święta Niepodległości, otwarta została w naszej Szkole wystawa katyńska.  Obejmowała ona kalendarium zbrodni oraz oryginalne materiały z okresu ujawnienia zbrodni (Gazety i zdjęcia z ekshumacji w Katyniu w 1943 r., fragmenty listów i pamiętników zamordowanych), a także zdjęcia z cmentarzy w Katyniu, Miednoje, Piatichatkach, Bykowni i Kuropatach.

Zamknięcie wystawy, połączone z pokazem filmów katyńskich, nastąpiło 23 listopada. Mogliśmy zobaczyć trzy filmy:

  1. The Soviet Story - film dokumentalny nakręcony w 2008, opowiadający o sowieckim terrorze wewnętrznym jak również niemiecko-sowieckiej współpracy przed 1941 r. Autorem scenariusza oraz reżyserem jest Edvīns Šnore, a jego finansowanie zapewniła grupa posłów z Parlamentu Europejskiego z frakcji Unia na rzecz Europy Narodów.
    Film zawiera wywiady z zachodnimi, jak również rosyjskimi historykami, między innymi: Normanem Davisem, Borysem Sokołowem, pisarzem Wiktorem Suworowem oraz Władimirem Bukowskim, członkami Parlamentu Europejskiego, jak również ofiarami sowieckiego terroru.

Główną tezą filmu jest wskazanie analogii, na płaszczyźnie filozoficznej, organizacyjnej, jak również politycznej pomiędzy systemem nazistowskim i komunistycznym we wczesnych etapach II Wojny Światowej. W filmie podkreślono przede wszystkim Wielką Czystkę, Hołodomor, masakrę w Katyniu, współpracę Gestapo i NKWD, masowe deportacje prowadzone przez Związek Radziecki, a także eksperymenty medyczne w Gułagach dokonywane na ludziach.Polska premiera filmu miała miejsce 12 kwietnia 2010 roku podczas przeglądu filmów dokumentalnych "Echa Katynia", zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej.

  1. "Katyń. Listy z raju"to opowieść o współczesnych mieszkańcach Katynia, którzy albo - tak jak ich młodsze pokolenie - wiedzą o popełnionej tam zbrodni na polskich oficerach bardzo mało, albo - jak przedstawiciele pokolenia urodzonego i wychowanego w ZSRR - bronią się przed prawdą o niej. Przedstawionej w filmie rosyjskiej rodzinie dochodzeniu do tej prawdy mają pomóc autentyczne listy zamordowanych w Katyniu Polaków, o których przeczytanie poprosili bohaterów filmu dziennikarze telewizji Inter. Sceny, które temu towarzyszą, uzupełniają wypowiedzi osób, których bliscy zginęli w katyńskim lesie.
  2. Czekista - Obraz Rogożkina uświadamia nam przede wszystkim to, na jakich ludziach opierał się system z założenia przecież idealny. Śrubow z jednej strony jawi nam się jako wzorowy komunista – oddany idei, na wskroś obiektywny i bezwzględny dla wrogów rewolucji ludowej. Skazuje na śmierć nie dlatego, iż jest potworem, lecz z przeświadczenia, że wśród komunistów naprawdę lęgną się niczym pchły wrogowie pragnący zniszczyć powstający ustrój. Bohater rodzącą się ideę państwa komunistycznego porównuje do kobiety w ciąży, która zewsząd narażona jest na liczne niebezpieczeństwa. Dlatego do pewnego momentu śmierć setek ludzi Śrubow traktuje niczym nieprzyjemną konieczność .

 

Każdy z filmów został poprzedzony krótkim wprowadzeniem o. Edwarda Kryściaka, Dyrektora Szkoły.