Bardzo szczególne świętowanie

Dzień Edukacji Narodowej (wciąż jeszcze tradycyjnie nazywany – co oczywiście cieszy – Dniem Nauczyciela) w naszej szkole, szczycącej się patronatem ks. Stanisława Konarskiego, zawsze obchodzony był wyjątkowo uroczyście jako Święto Patrona Szkoły: w końcu nie bez powodu Dzień Edukacji Narodowej wypada 14 października, to przecież tego dnia w 1773 roku Sejm Rozbiorowy powołał do życia Komisję Edukacji Narodowej, pierwsze w Europie i na świecie ministerstwo oświaty.

Ale w tym roku ten szczególny wymiar naszego szkolnego świętowania był jeszcze bardziej wyjątkowy – w końcu przyszło nam celebrować okrągłą, dwieście pięćdziesiątą rocznicę zarówno powstania KEN, jak i śmierci naszego Patrona. Uroczystości w Liceum miały oczywiście wymiar najważniejszy – czyli religijny, ale nie zabrakło też elementów bardziej świeckich: życzeń składanych nauczycielom, wyjątkowo licznych nagród przyznanych przez Dyrektora pracownikom szkoły, nie tylko dydaktycznym (łącznie z tą najbardziej prestiżową: Sapere Auso Pro Professoribus, wręczoną pani dyrektor Jadwidze Bendo przez o. dr. Mateusza Pindelskiego, prowincjała Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów, który zechciał zaszczycić nas swoją obecnością), zmian pocztu sztandarowego i samorządu uczniowskiego. Na wielki finał odbył się emocjonujący konkurs wiedzy o ks. Konarskim (wygrany przez klasę 3D), po którym rozeszliśmy się na mniej oficjalne (acz nie mniej przyjemne) świętowanie w gronie poszczególnych klas.