Młodzież z prawem na cz@sie

Młodzież z prawem na cz@sie

W środę 29 listopada klasy 4a, 4c, 4d, 3a i 2c brały udział w zajęciach z ochrony przed cyberoszustwami, na które może natknąć się w zasadzie każda osoba podczas zakupów online. W naszym Liceum gościliśmy panią Iwonę Zapart, która w ramach projektu "Młodzież z prawem na cz@sie", realizowanego przez Fundację LexCultura dzięki finansowaniu ze środków Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, przybliżyła nam sposoby oszukiwania konsumentów stosowane przez różne firmy sprzedające najrozmaitsze produkty. 

Wskazała ona, na które cechy umieszczanych w Internecie ofert należy zwrócić szczególną uwagę podczas dokonywania zakupów (tak, aby nieuwaga klienta nie została wykorzystana przez sprzedawców na jego niekorzyść), co powinno wydać nam się podejrzane w różnych ofertach oraz co należy zrobić, żeby możliwie jak najbardziej zminimalizować ryzyko zostanie ofiarą oszustwa.

Podkreśliła, jak ważne jest przyglądanie się nawet najmniejszym, często wręcz kosmetycznym zmianom w opisach wystawianych na sprzedaż produktów. Wszystkie instrukcje i ostrzeżenia pani Iwona poprzedzała opowieściami o realnych zdarzeniach, z którymi miała styczność zarówno jako doradca konsumentów, jak i konsument. Dzięki tym przykładom uwagi pani Zapart dobrze trafiały do wszystkich uczestników lekcji i uświadamiały nam, jak realnym i często występującym zagrożeniem są cyberoszustwa.

Bardzo pomocne były też symulacje, w których to uczniowie wybierali przedmiot do nabycia, po czym, dzięki filmom wyświetlanym już po teoretycznym dokonaniu zakupu, dowiadywali się, gdzie popełnili błąd i jak mogą go uniknąć podczas rzeczywistych zakupów w przyszłości. Bardzo dziękujemy pani Iwonie Zapart za przeprowadzenie lekcji, tak cennych w dobie digitalizacji procesów zakupowych oraz przybliżenie nam problematyki cyberoszustw i udzielenie praktycznych, życiowych porad.

Antonina Wypych, kl. 4a