W andrzejkowe popołudnie grupa 10 uczniów z klasy 3d ponownie wybrała się na Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, by zgłębić tajniki chemii - tym razem podczas zajęć studyjnych, będących nowością w ofercie skierowanej do uczniów liceum.
Podzieleni na dwie grupy, udaliśmy się do pracowni mikroskopii sił atomowych oraz mikroskopii optycznej i fluorescencyjnej, w których rozpoczęliśmy spotkanie od wysłuchania wprowadzenia do tych zaawansowanych technik wykorzystywanych w badaniach naukowych. Następnie, w pierwszym z wymienionych laboratoriów, pomagaliśmy panu dr. Karolowi Wolskiemu w przygotowaniu aparatury i prostych pomiarach, dzięki którym udało się dowiedzieć m.in. jaka odległość dzieli warstwy atomów węgla w krysztale grafitu. Obejrzeliśmy również film, w którym dzięki zastosowaniu mikroskopu AFM udało się zobrazować historię "Chłopca i jego atomu" (The boy and his atom") opowiedzianą przenoszonymi precyzyjnie pojedynczymi atomami. W tym samym czasie druga grupa pod kierunkiem pana dr. hab. Mariusza Kępczyńskiego, prof. UJ, poznawała metody barwienia różnych próbek, by w końcu wykonać pomiar komórek glejaka.
O wielkim zainteresowaniu uczniów zajęciami świadczy fakt, że zarówno jedna, jak i druga grupa bardzo chętnie zajęłaby miejsce "tej drugiej", co może jednak wydarzyć się już w niedalekiej przyszłości, podczas kolejnego ekscytującego wyjścia do laboratoriów Wydziału Chemii UJ.
Serdecznie podziękowania dla pana prof. Mateusza Kozioła za zorganizowanie wyjścia:)