Obóz naukowy klasy 3a

Obóz naukowy klasy 3a

Na początku grudnia (04.12.-08.12.) my - uczniowie klasy 3A - wraz z naszą wychowawczynią prof. Anną Lawand i prof. Michałem Pacyną wyjechaliśmy na obóz do Gdańska i okolic, by uczyć się poprzez zwiedzanie. Udało się zrealizować wszystkie punkty programu, który obejmował oprócz odwiedzenia muzeów, także spacery po otulonych srebrzystym śniegiem ulicach Gdańska, w celu zobaczenia powojennych kamienic czy kulturowych zabytków, niebanalny seans pt. Chłopi i zajęcia z niektórych przedmiotów szkolnych.

Niemal od razu po przyjeździe rozpoczęliśmy zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności, które prezentowało się niezwykle nowocześnie. Podczas eksplorowania tego miejsca odkryliśmy wiele, nieznanych nam wcześniej, aspektów ruchu solidarnościowego przy pomocy audio-przewodników.

Następnego dnia wyruszyliśmy do Muzeum II Wojny Światowej, w którym czekało na nas mnóstwo sal z eksponatami oraz makiety różnych części Warszawy w różnym okresie wojny - podróżowanie po nich budziło wiele refleksji, ale przebiegało bardzo przyjemnie! Podczas wycieczki udało nam się również zapoznać się z wystawą w Muzeum Emigracji, opowiadającą historie emigrujących Polek i Polaków oraz realia ich życia w takich krajach jak Brazylia, Ameryka Północna czy Anglia. Aby przygotować nasze umysły na dalsze zwiedzanie, odetchnęliśmy chłodnym, nadmorskim powietrzem, spacerując po sopockim molo, a wieczorem zobaczyliśmy wspomniany wcześniej film - "Chłopi" w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana.

O poranku wyruszyliśmy do Tczewa, gdzie odwiedziliśmy Muzeum Wisły i Centrum Wraków. Natomiast po powrocie do Gdańska mieliśmy szansę podziwiać piękne zabytki miasta, bawiąc się w grę terenową oraz poczuć bożonarodzeniową atmosferę na jarmarku świątecznym, rozkoszując się zapachami pierników, czekolady oraz lokalnych specjałów.

Ostatniego dnia obozu wspięliśmy się pod monumentalny pomnik Obrońców Wybrzeża położony nad Westerplatte, skąd rozciągała się niesamowita panorama. Usłyszeliśmy także historię tego miejsca oraz dzieje jej zasłużonych bohaterów.
Każdy dzień pokazywał historię w nieco innym odcieniu, co pozwoliło Nam zdobyć szeroką wiedzę i zbadać to, co najbardziej nas zaciekawiło lub nawet nam zaimponowało. Pomimo napiętego programu wszyscy wróciliśmy z wycieczki pełni radości i głębokich przemyśleń oraz oczywiście niezmazywalnych wspomnień! W dodatku każdy z nas wciąż ma przed oczyma rozświetlone ozdobami świątecznymi kamienice Starego Miasta w Gdańsku!