16 kwietnia została podpisana umowa patronacka między Liceum a Wydziałem Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego (zobacz więcej).
Współpracę zapoczątkowało spotkanie przedstawicieli Wydziału z uczniami klas trzecich. 22 kwietnia w holu Szkoły nasi absolwenci mogli zapoznać się z ofertą studiów w zakresie kulturoznawstwa, politologii oraz wiedzy o krajach i regionach. Prelekcję poprowadzili: prodziekan Wydziału dr hab. Andrzej Porębski i dr Piotr Bajor.
W piątek 17 kwietnia 2015 r. odbyła się 5. edycja Poznańskiego Biegu im. o. Józefa Jońca SP. Organizatorem jest Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza w Poznaniu. To jeden z największych w Wielkopolsce biegów (ponad 1000 uczestników), w którym startują wszystkie pokolenia. Imprezie patronuje ojciec Józef Joniec - pijar, założyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia "Parafiada". Zginął pięć lat temu w katastrofie smoleńskiej.
Judyta Klamka, uczennica klasy 3f została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Chemicznej, organizowanego przez Zakład Dydaktyki Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, zdobywając tym samym indeks Wydziału Chemii UJ.
Z Adrianem spotykaliśmy się na łamach naszej Kroniki wielokrotnie przy okazji kolejnych sukcesów, które odnosił w tym roku. Olimpijski serial właśnie dobiega końca. Tym razem miło nam poinformować, że Adrian Gołąb z klasy 2b został laureatem XIII Misyjnej Olimpiady Znajomości Afryki oraz został finalistą V Ogólnopolskiej Olimpiady z Wiedzy o Planowaniu i Zarządzaniu Karierą Zawodową. Swoją karierą Adrian zarządza świetnie (ma już prawo studiowania na kilkudziesięciu kierunkach wielu polskich uczelni). Pozostaje zaplanować zdanie matury:).
Gratulujemy!
Pascha to słowo pochodzenia aramejskiego – i oznacza „przejście”; w tradycji starotestamentalnej jest to święto upamiętniające wyjście ludu Izraela z niewoli egipskiej, czyli właśnie przejście z bycia poddanym do stanu człowieka wolnego, przemianę jednej z wielu zamieszkujących po niewoli kraj faraonów mniejszości w suwerenny naród związany jedynie prawem nadanym przez samego Boga, Tego-który-Jest.
Triduum to z kolei określenie łacińskie, oznaczenie odcinka czasu trwającego trzy dni. Tyle właśnie trwa celebrowanie chrześcijańskiej Paschy, chrześcijańskiego rytuału przejścia, nie oznaczającego już tylko narodzin wolności społecznej i politycznej, ale najgłębszą tajemnicę uwolnienia człowieka spod jego kondycji biologicznej i metafizycznej, czyli spod jarzma śmierci.
Słowa – te wypowiadane – z trudem radzą sobie z teologiczną i filozoficzną głębią tego trzydniowego misterium; i dlatego bardzo dobrze się stało, że na tradycyjnej w naszym Liceum refleksji kończącej ostatnią przed Triduum środę pozwolono zabrzmieć przede wszystkim muzyce i śpiewom. Tym najstarszym, najpiękniejszym, które towarzyszą polskim katolikom często już od kilkuset lat. Pełne treści teksty, najpiękniejsze wykwity nadwiślańskiej poezji schyłkowego baroku, połączone z dostojnymi, rozciągniętymi w niekończące się żałobne frazy, hipnotyzującymi melodiami – tak otwierały się przed nami drzwi tych trzech świętych i strasznych dni: drzwi wieczernika, furtka ogrojca, wrota pałaców arcykapłanów i Piłata, odrzwia lochów, wreszcie grób zapieczętowany kamieniem, który odwalony zostanie o świcie piętnastego dnia miesiąca Nisan...
Spotkania wielkanocne dla Osób starszych i samotnych to wieloletnia szkolna tradycja. Organizatorami są nauczyciele oraz uczniowie naszego Liceum i Gimnazjum we współpracy z Fundacją Oświatową.
Tegoroczne spotkanie miało miejsce w holu Liceum w środę 15 kwietnia.
Michał Magiera uczeń klasy 1c zdobył wyróżnienie w Ogólnopolskim Sejmiku Matematycznym za pracę "Efekt motyla".
Gratulujemy!
Zapraszamy Rodziców Uczniów Klas Trzecich na zebranie w sprawie procedur organizacji matury 2015, które odbedzie się w dniu 23 kwietnia 2015 o godzinie 18.00 w budynku Liceum.
Na Uroczystość Zakończenia Roku Szkolnego Klas Trzecich, która odbędzie się 24 kwietnia 2015 zapraszamy Uczniów klas trzecich i Ich Rodziców.