Święty teatr

27 listopada obchodziliśmy w Szkole – wierni naszemu pijarskiemu charyzmatowi – Święto Opieki Świętego Józefa Kalasancjusza, potocznie zwane Patrocinium. Akcenty religijne – czyli krótkie wprowadzenie o. Mariusza Rabczaka i tak ważna dla Kalasancujsza modlitwa Koronki Dwunastu Gwiazd, w którą zaangażowana została cała licealna społeczność – spinały klamrą to, co zajęło nam najwięcej czasu i uwagi, czyli Szkolny Przegląd Teatralny.

Ta bardzo specyficzna – a przecież bliska choćby temu, jak ważną rolę przypisywał teatrowi patron Liceum, ks. Stanisław Konarski – forma celebrowania Patrocinium towarzyszy nam już od siedmiu lat. W tym roku jednakowoż postanowiliśmy nieco odświeżyć konwencję i nałożyliśmy na klasowe zespoły teatralne wymóg zainscenizowania i wystawienia fragmentu szeroko pojmowanej klasyki literackiej, dowolnie wybranej.

Bezdyskusyjnym zwycięzcą Przeglądu została klasa 2D, która może poszczycić się aż trzema nagrodami: za najlepszy spektakl („Serenada” Sławomira Mrożka w reżyserii Pawła Niedźwiedzia), najlepszy plakat (stworzony przez Aleksandrę Dziadzio i Kamila Walczaka) oraz za rolę żeńską (dla Marii Kozłowskiej). Drugie miejsce w klasyfikacji najlepszych spektakli przypadło klasie 2C („Latarnik” Henryka Sienkiewicza wyreżyserowany przez Paulinę Ziębę i Sebastiana Romaniaka), miejsce trzecie – klasie 2B („(Piekielnie) Boska komedia” Dantego w reżyserii Alicji Matuszyk i Tomasza Janowskiego). Najlepszą rolę męską stworzył – zdaniem jury – Karol Shon z klasy 2E. Jurorzy przyznali też wyróżnienia specjalne: pani Wioletcie Kicy (najlepsze echo), Oleksandrowi Poplawskyiemu (klasa 1B, za najlepszą rolę stworzoną przez obcokrajowca) i panu Przemysławowi Rojkowi (tytuł wielkiego dramaturga – za prowadzenie, już po raz siódmy, całego Przeglądu).