Ferie w Paryżu

Ferie w Paryżu

W dniach 16-20 stycznia uczniowie pod opieką o. Mariusza Rabczaka i p. Tomasz Tisończyka udała się na wycieczkę do Paryża. Wycieczka przewidywała zwiedzanie najważniejszych atrakcji turystycznych miasta, oraz trzech paryskich muzeów: Luwru, Musée d’Orsay i Centrum Georgesa Pompidou. Każdy spędzony w Paryżu dzień przyniósł nowe doświadczenia i miło utrwalił się w pamięci uczestników wycieczki.

           Po wylądowaniu na lotnisku w Beauvais i dotarciu do centrum, grupa udała się na spacer po północnej części Paryża, leżącej po prawej stronie Sekwany. Na trasie spaceru znalazły się takie miejsca, jak: Ogrody Tuileries, Palais-Royal, Opera Garniera, Galeria Laffayette, ogromny Plac Zgody z obeliskiem w centrum, Pola Elizejskie oraz Łuk Triumfalny. Uwagę grupy przykuł również kościół św. Magdaleny – ciekawy architektonicznie budynek z zewnątrz imitujący świątynie starożytnego Rzymu. Drugą część dnia wypełniła dłuższa, samochodowa wycieczka, odbywająca się po zmroku. Na trasie nocnego zwiedzania najważniejszym punktem okazała się potężna bazylika Sacré Cœur, położona na wzgórzu Montmartre, z którego roztacza się piękny widok na miasto.

            Następnego dnia grupa zwiedzała Luwr, jedno z największych muzeów na świecie. Poruszanie się po tym wielkim obiekcie, będącym niegdyś pałacem francuskich królów, jest sporym wyzwaniem. Niemniej jednak Luwr udostępnia swoje zbiory we wcale przystępny sposób. Można więc podziwiać kolekcję włoskiego i niderlandzkiego malarstwa lub skupić swoją uwagę na olbrzymiej kolekcji sztuki starożytnej (egipskiej, perskiej, antycznej); można wybrać kilka najważniejszych dzieł sztuki i im poświęcić głównie swój czas. Tych najważniejszych dzieł przecież nie brakuje. W Luwrze znajdziemy Mona Lisę Leonarda da Vinci, obrazy Rafaela Santi, Caravaggia, Delacroix, Rubensa i wielu innych malarzy. Znajdziemy tam też jedne z najsłynniejszych rzeźb greckich - Wenus z Milo, Nike z Samotraki, etc. Zwiedzanie Luwru zajmuje sporo czasu. Mimo zmęczenia grupa w tym samych dniu dotarła jeszcze pod Tum Inwalidów i Wieżę Eiffla.

            Trzeci dzień wycieczki podzielony był na dwie części. Do południa grupa miała okazję zobaczyć kolekcję Musee d'Orsay, a później podziwiać najstarszą część miasta - Île de la Cité. Muzeum Orsay znane jest z ciekawej kolekcji malarstwa XIX w., w szczególności malarstwa impresjonistycznego i postimpresjonistycznego. Obrazy Maneta, Pissarra, Moneta, Gauguina, van Gogha (wymieniając tylko najistotniejszych) - uważane in statu nascendi za płótna drugorzędne - przyciągają dzisiaj uwagę miliona osób, corocznie odwiedzających muzeum. Swoistym kontrastem dla tego rodzaju sztuki była natomiast architektura średniowiecznej części miasta: Conciergerie, Pałac Sprawiedliwości, Sainte-Chapelle i Katedra Notre-Dame.

            Ostatni dzień wyjazdu przeznaczony był na zwiedzanie Wersalu, Dzielnicy Łacińskiej oraz Centrum Georgesa Pompidou. Uczniowie mieli więc okazję poznać architekturę i sztukę dekoracyjną baroku, których najlepszym przykładem jest rezydencja Ludwika XIV wraz z ogrodami; zwiedzili również najsłynniejszą uniwersytecką dzielnicę Paryża, w której znajdują się budynki Sorbony oraz Panteon. Na koniec, już wieczorem, uczniowie zapoznali się z ogromną kolekcją sztuki współczesnej i nowoczesnej, udostępnianą w ciekawym budynku z lat 70. XX w. - Centre Georges Pompidou.

            Paryż okazał się miastem przyjaznym, pełnym ciekawych miejsc i niecodziennych budowli; miejscem, w którym podziwiać mogliśmy najlepsze dzieła sztuki i spacerować po ulicach, po których spacerowali niegdyś wcale znani artyści.