Za nami kolejny dzień z krótką refleksją na zakończenie Roku Wiary. Tym razem "na tapetę" bierzemy balast. Balast to dodatkowy element lub ładunek, którego podstawową cechą jest znaczny ciężar, wykorzystywany głównie na różnego rodzaju statkach (zarówno nawodnych, jak i podwodnych).
Rodzaje balastów: stały - przytwierdzony na stałe do konstrukcji; ruchomy - elementy wykonane specjalnie w celu balastowania, dopasowane kształtem do danego statku lub pojazdu, które można łatwo demontować lub zmieniać ich położenie, jeśli zajdzie taka potrzeba; doraźny - różnego rodzaju substancje dociążające, jak najtańsze, które bezpowrotnie usuwa się, gdy są już zbędne. Może to być np. woda, piasek, kamienie lub kruszywo. Głównym celem zastosowania balastu w żeglarstwie jest obniżenie środka ciężkości w celu utrzymania stateczności pionowej. Ogólnie rzecz biorąc balast sprawia, że statek mimo wiatru, fal i innych przeciwności się nie przewróci.
W życiu duchowym takim ciężarem może być spowiedź. Czasem jest nam trudno przez nią przebrnąć. Może w nas budzić wstyd. Jednak spowiedź dla człowieka wiary jest jak balast w żeglarstwie. Zawsze doprowadzi mnie do pionu. Nie pozwoli mi zatonąć w wodach grzechu. Czym dla mnie jest spowiedź? Jak ją przeżywam? Pozostańmy z tymi pytaniami nawet już po zakończeniu Roku Wiary.